• Turkhane Logo

Bilim Kurulu üyesi tarih verdi: Temmuzda maskesiz hayata dönebiliriz

Koronavirus Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normale dönüş ve maskesiz hayat için gereken şartları açıklayarak, temmuza kadar aşılamanın tamamlanması durumunda normale dönülebileceğini belirtti.

10:16 10 Aralık 2020 Perşembe
Bilim Kurulu üyesi tarih verdi: Temmuzda maskesiz hayata dönebiliriz
Koronavirus Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normale dönüş ve maskesiz hayat için gereken şartları açıklayarak, temmuza kadar aşılamanın tamamlanması durumunda normale dönülebileceğini belirtti.Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirus Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, normale dönüş ve maskesiz hayat için gereken şartları açıklayarak tarih verdi. Kara’ya göre, Çin aşısı alması beklenen Türkiye temmuzda maskesiz hayata dönebilir.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk olan Prof. Dr. Kara, nüfusun yüzde 60’ının aşılanması halinde Türkiye’nin rahatlamaya başlayacağını, her şeyin olumlu seyretmesi durumunda Türkiye’nin yüzde 60 aşılama oranına nisan-mayıs aylarında ulaşabileceğini belirtti.


Kara, bu oranın yüzde 70-80’lere gelmesi durumunda ise normale dönüşün çok kolay olacağını söyledi.

Prof. Dr. Kara, bu tablonun olumlu gitmesi durumunda Temmuz ayı gibi de maskesiz sokağa çıkmanın mümkün olabileceğini belirtti.

Dünyadaki aşılamanın yüzde 60 oranına ulaşmasının bir anda mümkün görünmediğini söyleyen Kara, bir sonraki yıl kasım, aralık gibi tekrar maske takmak zorunda kalınabileceğini de işaret etti.

Son güncelleme: 10:16 10.12.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı