• Turkhane Logo

Biden Yönetiminden Ankara’ya Mesaj: Rusya’yla ticareti azaltın

ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı James O'Brien, G7 ülkelerinin baskısı üzerine, Türkiye’nin yaptırım uygulanan Batı mallarının Rusya'ya geçişini durdurmayı kabul ettiğini söyledi. O’Brien, Washington'un Ankara'nın Moskova ile ticaret verilerini, düşüş beklentisiyle takip edeceğini vurguladı.

01:03 08 Nisan 2023 Cumartesi
Biden Yönetiminden Ankara’ya Mesaj: Rusya’yla ticareti azaltın
ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı James O'Brien, G7 ülkelerinin baskısı üzerine, Türkiye’nin yaptırım uygulanan Batı mallarının Rusya'ya geçişini durdurmayı kabul ettiğini söyledi. O’Brien, Washington'un Ankara'nın Moskova ile ticaret verilerini, düşüş beklentisiyle takip edeceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi James OBrien, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada Türk yetkililerin, yaptırım uygulanan malların Rusyaya yeniden ihracatına yasak getirdiklerini çeşitli hükümet ve kurumlarla çok açık bir şekilde paylaştıklarını söyledi.

Ancak O’Brien, Washingtonun bu değişimin etkisini henüz görmediğini söyledi.
Bunu görmemiz biraz zaman alacak. Mart ve Nisan aylarındaki ticaret verilerini göreceğiz ve bu ticaretin dramatik bir şekilde düştüğünü görmeyi bekleyeceğiz diyen Amerikalı yetkili, tek önemsediğinin bu rakamlar olduğunu kaydetti.
ABD ve müttefikleri, Ukraynayı işgalinin ardından Rusyaya kapsamlı yaptırımlar uyguladı. Ancak Karadeniz komşusu Türkiye ve Hong Kong dahil diğer ticaret merkezlerinden Rusya’ya tedarik kanalları açık kaldı.
İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliğinin geçen ay yaptığı açıklamaya göre, Türk hükümeti şirketlere yasaklı yabancı malların bir listesini gönderdi ve 1 Marttan itibaren bu malların Rusyaya aktarılmaması talimatı verdi.
Bu politika, Washington ve diğer zengin G7 bloğu ülkelerinin, Rusyanın savaş alanında yeniden değerlendirebileceği ürünlerin satışını kısıtlamaları için, üçüncü ülkeleri ikna çabalarını izledi.
NATO üyesi Türkiye, savaş sırasında hem Moskova hem de Kiev ile iyi ilişkilerini sürdürmeye çalıştı.
Ankara prensip olarak yaptırımlara karşı çıksa da yaptırımların Türkiyede delinemeyeceğini ve gönderilen hiçbir ürünün Rusya ordusu tarafından kullanılamayacağını bildirmişti.
Aralarında ABD Maliye Bakan Yardımcısı Wally Adeyemonun da bulunduğu çok sayıda üst düzey Amerikalı yetkili Ukrayna işgalinden bu yana Türkiyeye giderek, iş dünyası ve bankalara, ABDnin Rusyaya yaptırımlarını uygulamaları yönünde uyarılarda bulundu.
ABD Maliye Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı Brian Nelson Şubat ayı başlarında Türkiye’de temaslarda bulunmuştu.
Hükümet yetkilileri ve bankacılık sektörü temsilcileriyle biraraya gelen Nelson, yaptırım listesindeki Rus kurumlarla iş yapmaları halinde Türk şirketlerinin ve bankalarının yaptırım riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısı yapmıştı.
Amerikalı yetkili Türk şirketleri ve bankalarının, Rus askeri endüstriyel kompleks tarafından kullanılabilecek çift kullanımlı teknoloji transferine ilişkin işlemlerden kaçınmak amacıyla daha fazla önlem almaları gerektiğini vurgulamıştı.
Kazakistan ve BAE’den de beklentiler aynı
ABD Dışişleri Bakanlığı Yaptırımlar Koordinasyon Ofisi Başkanı James OBrien, Kazakistanın da yaptırımları ihlal edebilecek ticareti inceleme ve tespit etme politikası açıkladığını söyledi ve Washingtonun bu konuda gelişmeler görmeyi beklediğinin altını çizdi.
OBrien, Birleşik Arap Emirliklerinin de Rusya ile ticaretini gözden geçireceğini ancak harekete geçme taahhüdünde bulunmadığını söyledi. Washington daha önce Birleşik Arap Emirliklerinde yaptırımlara uyumun zayıf olduğunu açıklamıştı.
“Rusya bu malları silah yapmak için kullanıyor. Bu mesele G7 için çok yüksek bir öncelik’’ diyen O’Brien, ürünlerin nihai olarak Rus ordusuna gidecek olması nedeniyle, BAEdeki işlemlerle bağlantılı olan herkesin yaptırımları ihlal ediyor olabileceğini de belirtti.
Amerikalı yetkili, Yani bu ticareti desteklemeye devam ediyorlarsa, işlerinin geleceğiyle kumar oynuyorlar ifadesini kullandı.

Son güncelleme: 01:03 08.04.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı