• Turkhane Logo

Belçikalı avukatlar Timtik ve Ünsal için açlık grevine başladı

Belçikalı avukatlar, adil yargılama talebiyle 200 gün aşkındır ölüm orucunda olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak için Brüksel’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.

15:21 25 Ağustos 2020 Salı
Belçikalı avukatlar Timtik ve Ünsal için açlık grevine başladı
Belçikalı avukatlar, adil yargılama talebiyle 200 gün aşkındır ölüm orucunda olan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’a destek olmak için Brüksel’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.10 Belçikalı avukat da Ünsal ve Timtike destek olmak için açlık grevine girdi.

Eyleme destek verenler arasında Belçika’nın Frankofon ve Alman bölgesinde bulunan toplam 8 bin avukatı temsil eden Avocats.be kurumu da bulunuyor.


‘TEK İSTEDİKLERİ ADİL YARGILAMA’

Euronews Türkçe‘nin haberine göre, yıllardır Türkiye’deki duruşmalara katılan ve durumu yakından takip eden Liege barosuna bağlı Avukat Sibylle Gioe, “Bugün 10 avukat açlık grevi yapıyor. Bizler Ebru Timtik’i ve Aytaç Ünsal’ı bu şekilde destekleme kararı aldık. Ebru ile Aytaç, kendileri de açlık grevinde zira rejim tarafından kötü muamele görüyorlar, duruşmalar adil değil, ağır suçlamalarla hapse atıldılar, tek istedikleri adil yargılama. Hayatları tehlikede. Hem kendi hükümetimizi hem sivil toplum örgütlerini hem de Türk hükümetini uyarmak istiyoruz” dedi.

‘AVUKATLARIN DURUMU KRİTİK’ 

Avocats.be Başkanı Xavier Van Gils, ise şöyle dedi: “Dünyanın neresinde olursa olsun avukatları yakından ilgilendiren bir konu olduğunda bizler dayanışma amacıyla toplanma ihtiyacı duyuyoruz. Türkiye’de yaşananlar demokrasilerde avukatların rolünün ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bugün Türkiye’de avukatlara kendilerini ifade etme imkanı verilmiyor, işlerini yapamıyorlar, sadece siyasi nedenlerden dolayı insanları savunamıyorlar. Bir devlet avukatların varlığını kabul etmiyorsa, bağımsız adalet yoksa bu devletin yoldan çıktığını, otoriterliğe doğru gittiği anlamına geliyor. Bizler bunun için sesimizi yükseltmek istiyoruz, söz konusu açlık grevinde bulunan avukatlar kritik bir durumda. Durum gerçekten zor.”

‘TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİ SAVUNUYORUZ’ 

İnternational Alliance for Rights and Freedom kurumu üyesi Andy Vermaut ise yaptığı konuşmada, “Bizler halk olarak temel hak ve hürriyetleri savunuyoruz. Söz konusu avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Avrupa neden susuyor? Erdoğan bütün muhalifleri terörist ilan etti. Avrupa ve Türkiye bağımsız bir hukuk devleti için birlikte el ele çalışmalıdır” dedi.

Ebru Timtik örgüt üyeliği suçundan 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal ise 10 yıl 6 ay hapse mahkum edildi. Ünsal ve Timtik adil yargılanma talebiyle girdikleri ölüm orucu nedeniyle ölümün eşiğine geldi. İki avukat, adli Tıp Kurumu’nun raporuna rağmen tahliye edilmedi.

Son güncelleme: 15:21 25.08.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı