• Turkhane Logo

Belçika'da dört kadını öldürdü; Türkiye’de denizin ve güneşin tadını çıkarıyor!

Belçika'nın Gent şehrinde eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını öldürüp, iki kişiyi de ağır yaraladığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm edilen Osman Çallı'nın, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye'de serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

10:36 15 Şubat 2022 Salı
Belçika'da dört kadını öldürdü; Türkiye’de denizin ve güneşin tadını çıkarıyor!
Belçika'nın Gent şehrinde eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını öldürüp, iki kişiyi de ağır yaraladığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm edilen Osman Çallı'nın, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiye'de serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Belçikanın Gent şehrinde eşi ve hamile kız kardeşinin de aralarında bulunduğu dört kadını öldürüp, iki kişiyi de ağır yaraladığı gerekçesiyle ömür boyu hapse mahkûm edilen Osman Çallının, cezasının geri kalanını çekmek için iade edildiği Türkiyede serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Belçika Adalet Bakanlığı, Türk makamlarından açıklama talep etti. Kurban yakınları ve mağdurlar da karara tepki gösteriyor.

Gent şehrinde yaşayan Osman Çallı, 11 Kasım 2004 gecesi, 25 yaşındaki eşi Teslime ile hamile olan 19 yaşındaki kız kardeşi Hacer Çallıyı sandalyeye bağlayıp kurşunladıktan sonra, üzerlerine yorgan yığıp ateşe verdi.

Daha sonra Aalst kentine giden Çallı, burada eski eşi ve kayınvalidesi ile evdeki bir erkeği kurşun yağmuruna tuttu. Eski eşi ve kayınvalidesi ölürken, Belçikalı erkek ağır yaralandı.

Tekrar Gente dönmek üzere yıla çıkan Çallı, otomobilinin arıza yapması üzerine bir kadın sürücüyü silah zoruyla rehin aldı.

Gentte eşiyle ilişki yaşadığını öne sürdüğü Biçer Erbil adlı kişinin evine giden Osman Çallı, onu da ağır yaraladı.

Daha sonra polise teslim olan ve Ailemin namusunu temizledim diyen Çallının, Belçikalı eşinden olan oğlunu kaçırmak suçundan 18 ay hapis cezasına çarptırıldığı da ortaya çıktı.

Gentte dört yıl süren yargılama sonunda Osman Çallı, ömür boyu hapse mahkûm edildi.

Çallı, mahkûmiyetten beş yıl sonra, cezasının geri kalanını Türkiyede çekmek için başvuru yaptı. 28 Haziran 2013te Türkiyeye iade edilen Çallı, 2014 yılından itibaren Belçika ulusal adli sicilinden silindi.

CEZANIZIN BEŞTE İKİSİNİ ÇEKTİKTEN SONRA SERBEST KALABİLİRSİNİZ
Türkiyede fiilen üç yıl hapis yatan Osman Çallının, 2020 yılından bu yana özgür olduğu ortaya çıktı.

Belçika medyasına konuşan avukatı Ergun Topa göre, 2016 Eylül ayından itibaren Osman Çallı yarı özgürlüğe sahip oldu, 10 Kasım 2019da da şartlı tahliye ile salıverildi. Çallı, 2020de de tamamen özgürlüğüne kavuştu.

Belçika medyasında, Çallının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın affıyla salıverildiği öne sürüldü. Ancak Avukat Top bunun doğru olmadığını açıkladı.

Top, Türkiyede cezanızın beşte ikisini çektikten sonra serbest kalabilirsiniz. Tahliyenin Cumhurbaşkanı affıyla değil, Türk hukuk sistemi ile ilgisi var diye konuştu.

GÜNEŞİN VE DENİZİN TADINI ÇIKARIYORUM
Şu anda 63 yaşında olan Çallı, kendisini telefonla arayan Belçikadaki VTM Haber kanalı muhabirine, Burada güneşin, denizin ve kumsalın tadını çıkarıyorum. 15 yıl boyunca cezamı çektim. Burada yeni bir hayata başladım. Yakında bir oğlum olacak. Artık rahat bırakılmak istiyorum dedi.

Çallının vurduğu ve hayatta kalan iki kurbandan biri olan Henri De Coomanın avukatı, Yeni Flaman İttifakı Partisi (N-VA) Milletvekili Christoph DHaese, dört kadının katili Çallının, Belçikada cezasını çekmek yerine özgürce dolaşmasını, utanç verici ve anlaşılmaz diye değerlendirdi.

Belçikalı milletvekili, O kişi, dört kadına sözde namus duygusuyla saldırdı ve katletti. Çallı, yakınlarına da tarifsiz acılar yaşattı. Böyle biri ömür cezayı hak ediyor, bir gün bile eksik değil diye konuştu.

TÜRK MAKAMLARINDAN AÇIKLAMA İSTEDİK
Belçika Adalet Bakanlığı, Çallının serbest bırakılması konusunda Türkiyenin kendilerini resmi olarak bilgilendirmediğini öne sürdü. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Şu anda Çallının durumu hakkında resmi bir bilgimiz yok. Türk makamlarından açıklama istedik, yanıt bekliyoruz denildi.

Osman Çallının, Türkiyenin 1983te imzaladığı ve Belçikanın da taraf olduğu Hükümlülerin Nakline İlişkin Avrupa Sözleşmesi uyarınca iade edildiği belirtildi.

Anlaşma kapsamında her iki ülkenin de iadeye onay vermesi durumunda, hükümlünün cezası, gönderildiği ülkenin yasalarına dönüştürülüyor.

Anlaşmaya göre, infazın devam edeceği ülkenin, cezanın uygulanma biçimi ve olası tahliye konusunda diğer ülkeyi bilgilendirmesi gerekiyor.

Ancak Belçika makamlarına göre, Türkiye bunu yapmadı. Adalet Bakanlığı yetkilisi Sharon Beavis, Nieuwsblad gazetesine yaptığı açıklamada, iade sonrası Belçikanın Türkiyedeki ceza prosedürü üzerinde hiçbir etkisi kalmadığını vurguladı.

Belçika makamlarının açıklama talebi, Türkiyenin Brüksel Büyükelçiliği aracılığıyla Ankaraya iletildi.

Geçen yıl Belçikadan 91 hükümlü, cezalarının geri kalanını tamamlamak üzere Hollanda, Fransa, Romanya, Polonya, Bulgaristan ve İtalyanda aralarında olduğu ülkelere iade edildi.

Son güncelleme: 10:36 15.02.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı