• Turkhane Logo

Bartın'daki maden faciasına 1080'er yıl hapis talep edildi

Bartın'da 42 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili savcılık fezlekesi hazırlandı. Fezlekede TTK'nın 4 yöneticisi hakkında 1080'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

11:18 16 Ocak 2023 Pazartesi
Bartın'daki maden faciasına 1080'er yıl hapis talep edildi
Bartın'da 42 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili savcılık fezlekesi hazırlandı. Fezlekede TTK'nın 4 yöneticisi hakkında 1080'er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesine ait maden ocağında 14 Ekim 2022de 42 işçinin hayatını kaybettiği, 10 işçinin yaralandığı patlamaya ilişkin Amasra Cumhuriyet Başsavcılığınca 8i tutuklu 24 şüpheli hakkında fezleke hazırlandı.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan fezleke, iddianame hazırlanması amacıyla Bartın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.
Gerçek Gündemde yer alan habere göre fezlekede, tutuklu bulunan Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural hakkında olası kastla öldürme suçundan 42 kez, olası kastla yaralama suçundan 10 kez ayrı ayrı olmak üzere toplamda 1080er yıl hapis cezası talep edildi.
Diğer 4ü tutuklu 20 şüphelinin ise taksirle ölüme sebep olma suçundan 15er yıla, taksirle yaralama suçundan 3er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.
KİM HANGİ KONUDA KUSURLU?Patlamada yaşamını yitiren madenci yakınlarından 106 kişinin müşteki olarak yer aldığı fezlekede, Müessese Müdürü Özdemirin patlamanın meydana gelmesine neden olan etkenlerden metan drenajı, havalandırma, kömür tozu mücadelesi, teknik personel sayısındaki eksiklik ve iş güvenliği eğitimleri ve acil durumlara yönelik tatbikatlar, İşletme Müdürü Ekmekçi ve İşletme Başmühendisi Turalın kömür tozu, havalandırma ve iş güvenliği eğitimleri ile acil durumlara yönelik tatbikatlar, İş Sağlığı Güvenliği ve Eğitim Şube Müdürü Soylunun ise havalandırma ve iş güvenliği eğitimleri ile acil durumlara yönelik tatbikatlarla ilgili kusurlu bulunduğu belirtildi.
İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ ALINMADIFezlekede, maden ocağında ve işlerinde tecrübeli olan şüphelilerden Özdemir, Ekmekçi, Tural ve Soylunun, dahil oldukları yönetim ve karar alma süreçleri kapsamında gerekli teknik altyapı oluşturulmadan, yeterli yatırım yapılmadan ve iş güvenliği önlemlerinin alınmasını sağlamadan maden ocağında üretimin devam etmesine izin verdiklerine dikkat çekildi.
BİLİNÇLİ TAKSİRİ AŞTIEksik ve tehlikeli çalışma yöntemini sürdüren şüphelilerin kusurluluk düzeylerinin bilinçli taksir düzeyini aştığı, anlatılan eksiklikler ve aykırılıklar dolayısıyla meydana gelen sonuca kayıtsız kalıp olayı kabullendikleri vurgulanan fezlekede, böyle bir olayda öngörülmekle birlikte gerçekleşmeyeceği düşünülen bir neticeden bahsedilemeyeceği anlaşıldığından, gerçekleşen neticeden olası kast hükümleri uyarınca sorumlu tutulmaları gerektiği ve olası kastla öldürme suçunun unsurlarının oluştuğunun öngörüldüğü belirtildi.

Son güncelleme: 11:18 16.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı