• Turkhane Logo

Balyoz'dan Çetin Doğan dahil 7 kişiye hapis cezası

Balyoz davasında Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yapılan yargılamada, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

15:02 24 Mart 2023 Cuma
Balyoz'dan Çetin Doğan dahil 7 kişiye hapis cezası
Balyoz davasında Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yapılan yargılamada, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtayın Balyoz Davasında  7 kişi için verilen beraat kararını bozmasının ardından aralarında 28 Şubat Davasından hükümlü bulunan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğanın da bulunduğu 6 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. 
Mahkeme, sanıklar hakkında suç için anlaşmaktan emekli Orgeneral Çetin Doğana 6 yıl 8 ay, emekli Tümgeneral Behzat Baltaya 5 yıl 10 ay, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varola 5 yıl 5 ay, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlıya 5 yıl 5 ay, emekli Kurmay Albay Erdal Akyazana 5 yıl, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıça 5 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

BERAAT TALEP ETTİLERAnadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya başka suçtan hükümlü bulunan sanık Çetin Doğan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. 
Duruşmada tutuksuz sanıklar İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Erdal Akyazan ile Emin Küçükkılıç ve avukatları hazır bulundu. Karar öncesinde son sözleri sorulan isimler beraatlerini talep etti. 
SON KARAR AÇIKLANDIMahkeme, kişilerin seminer çalışmasında yönetimin devralınması, iktidar partisine mensup belediye başkanları, siyasetçiler ve bir kısım yöneticilerin tutuklanacağına yönelik konuşma içerikleri ve belgelerin bulunduğunu ifade ettikten sonra kararını açıkladı. 
Mahkeme heyeti kişiler hakkında suç için anlaşmak suçundan emekli Orgeneral Çetin Doğana 6 yıl 8 ay, emekli Tümgeneral Behzat Baltaya 5 yıl 10 ay, emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya Varola 5 yıl 5 ay, emekli Tümgeneral İhsan Balabanlıya 5 yıl 5 ay, emekli Kurmay Albay Erdal Akyazana 5 yıl, emekli Kurmay Albay Emin Küçükkılıça 5 yıl hapis cezası verilmesine hükmetti. Mahkeme ayrıca emekli Korgeneral Metin Yavuz Yalçının vefat etmesi nedeniyle hakkında açılan kamu davasının düşmesine karar verdi. 
GÖREVLERİNİN GEREĞİNİ YERİNE GETİRMİŞ OLDUKLARI...Karara bir üye hakim şerh koydu.
Üye hakim şerh gerekçesinde, şu sözleri kullandı:
Suç için anlaşmak suçunun unsurlarının oluşmadığı, suçta ve cezada kanunilik evrensel ilkesi uyarınca, olay tarihi itibariyle yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre suçun unsurlarının her iki kanundaki düzenlemeler nazarında oluşmadığı, sanıkların olay tarihi itibariyle yürürlükte olan iç hizmet kanunu, sıkıyönetim kanunu, sıkıyönetim yönergesi, emasya protokolü ve diğer mevzuat gereğince söz konusu semineri düzenleyerek ve de seminer kapsamında sıkıyönetim planı dahil yargılamaya konu sunumları yaparak görevlerinin gereğini yerine getirmiş oldukları kanaatinde olduğumdan ve de dava zaman aşımı süresinin sanıkları lehine olduğu değerlendirilmesi bulunulmakla birlikte her iki kanun bakımından da dava zaman aşımı süreleri dolmadığı kanaatinde olduğumdan sayın çoğunluğun mahkumiyet kararına katılmadığıma, Yargıtay bozma ilamına direnilerek, sanıkların üzerlerine atılı suçlar bakımında yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle beraatlerine karar verilmesi gerektiğine dair, gerekeli karar ile birlikte ayrıltılandırılmak üzere muhalefet şerhimdir. 
YARGITAY KARARI BOZMUŞTUAnayasa Mahkemesinin Hak ihlali kararı vermesinin ardından yeniden görülen Balyoz Davasınnda 237 kişi beraat etmişti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı verilen beraat kararına 7 kişi yönünden itiraz etmişti. 
Başsavcılığın itirazında Çetin Doğanın plan seminerinde yaptığı konuşma içeriğinin mahiyeti itibariyle darbe yapmaya yönelik olduğunu, diğer 6 kişinin konuşmalarının da içerik itibariyle sanık Doğanın konuşmasıyla benzer içerikte olduğu iddia edildi. İtiraz üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 kişi hakkındaki beraat kararını bozarak dosyayı yeniden yerel mahkemeye gönderdi. 
Yargıtay bozma gerekçesi olarak ise eylemlerin Teşebbüs aşamasına ulaşmayan hazırlık hareketleri kapsamında değerlendirileceğini gösterdi. 
Seminer çalışmasındaki konuşma içerikleri, plan seminerinin hukuki dayanağı ile icra şekline ilişkin kurumsal belgeleri dikkate alan Yargıtay, sanıkların fikir birliği içerisinde gerçekleşen eylemlerinin Suç için anlaşma suçunu oluşturduğuna kanaat getirmişti.
AVUKAT ERSÖZ: TARİH TEKERRÜR ETTİKararın ardından Twitterdan açıklamalarda bulunan Avukat Hüseyin Ersöz, Balyoz Davası’nda tarih tekerrür etti. Sanıklar hakkında alt sınırdan uzaklaşıldı; lehe hükümler ve zamanaşımı süreleri gözardı edilerek mahkumiyet kararı verildi. Bu karara, muhalif kalan üye hakim onurlu duruşu ile tarihe geçerken, diğerlerinin nasıl anılacağı malumunuz dedi.
Ersöz şöyle devam etti:
Karar temyize tabii fakat Yargıtay’ın bozma ilanına uyumlu karar veren mahkemenin, mahkumiyet Kararı hakkında Yargıtay’ın ne yönde karar vereceğini kestirmek güç değil. Ülkemiz bir gün yine hukuk devleti olursa, bu karar da yüksek yargıdan dönecektir.

Son güncelleme: 15:02 24.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı