• Turkhane Logo

Bakü’den silah bırakan Ermenilere af kararı

Bakü yönetimi, Dağlık Karabağ’da silahlarını bırakan Ermenilere af kararı aldı.

14:54 24 Eylül 2023 Pazar
Bakü’den silah bırakan Ermenilere af kararı
Bakü yönetimi, Dağlık Karabağ’da silahlarını bırakan Ermenilere af kararı aldı.

TURKHANE.COM- MOSKOVA 
Azerbaycan Cumhurbaşkanının Dış Politika Danışmanı Hikmet Hacıyev tarafından Reuterse verilen röportajda önemli açıklamalar geldi. 
Hacıyev, Eski askeri personel ve savaşçılar için bile, eğer bu şekilde sınıflandırılabilirlerse, af sağlıyoruz dedi.
Bazı Karabağ ordusunun direnişi sürdüreceklerine dair kamuoyuna açıklamalarda bulunduğunu söyleyen Azeri diplomat, Ayrıca küçük grupların ormana girdiğini ancak bunu büyük bir sorun olarak görmediklerini söyledi.
Hacıyev, Karabağ Ermenilerinin Azerbaycana entegrasyonu kapsamında haklarına saygı duyulacağını kaydetti. Cuma günü bölgeye insani yardım ulaştırılacak.
40 kişiye tahliye hazırlığı
Öte yandan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ sakinlerinin Ermenistan topraklarına tahliye edilebileceğini kaydetti. Bölgede yaşamak zorlaşırsa Ermenistan Karabağ Ermenileri için sınırları açabilir. Ermenistanda tahliye durumunda insanların barınması için 40 bin yer hazırlandı.
19 Eylülde Azerbaycan, tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti topraklarında yerel terörle mücadele önlemlerine başladı. Dağlık Karabağ İnsan Hakları Komiseri Gegham Stepanyana göre, Azerbaycan ordusunun bölgedeki eylemleri sonucunda en az 200 kişi öldü, 400 kişi de yaralandı. 24 saat sonra Rusya’nın da çabalarıya Dağlık Karabağ birlikleri silah bırakarak Azeri yetkililerle Azerbaycan’a entegrasyon müzakerelerine başladı.

Son güncelleme: 14:54 24.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı