• Turkhane Logo

Bahçeli Erdoğan ile ters düştü: yüzde 50+1’i savundu:

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Erdoğan'ın 50+1 çıkışına yanıt vermesi bekleniyordu. Beklendiği gibi oldu. Bahçeli Erdoğan ile aynı düşünmediğini açıkça belirtti.

12:22 21 Kasım 2023 Salı
Bahçeli Erdoğan ile ters düştü: yüzde 50+1’i savundu:
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda Erdoğan'ın 50+1 çıkışına yanıt vermesi bekleniyordu. Beklendiği gibi oldu. Bahçeli Erdoğan ile aynı düşünmediğini açıkça belirtti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunuyor.
Bahçeli, açıklamasında, AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin isabetli olacağına ilişkin sözlerine değindi.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini öven Bahçeli, Bu reformun mimar başı Türk milletidir ve onun ruh kökünden doğan Cumhur İttifakıdır dedi.
Bahçeli, şöyle devam etti: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici bir heves değildir; ,işi bitince buruşturulup tek kullanımlık konjonktrül bir reçete hiç değildir. Türkiye Cumhuriyetinin istikbal haysiyetidir. Her yönetim sisteminin bir özü vardır ve bunun tartışılması da öngörülemez.
Erdoğanın 50+1 açıklamasını anımsatan Bahçeli, şunları söyledi:
Sayın Cumhurbaşkanımızın ittifak konusundaki tespit ve değerlendirmeleri tutarlı ve anlamlıdır. Fakat bizim geçmişten bu yana söylediğimiz sözler de bellidir ve hiç değişme göstermemiştir. 7 Haziran 2018 tarihinde yapmış olduğum konuşmada, Çok partili siyaset hayatımızda 16 Nisan halkoylaması bir milat olmuştur. Yeni sistemde kutuplaşma ihtimali en aza çekilmiştir. Siyasi partilerin uzlaşmaktan, ahlaki bir ittifak kurmaktan başka bir ihtimali kalmamıştır.
Bahçeli, şöyle devam etti: Milletvekili seçmiyoruz, belediye başkanı seçmiyoruz, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı düşüncede, aynı çizgideyiz.
Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak” eleştirilerine çıkışan Bahçeli, Siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçeinen keneler bizi anlayamaz. Yük aldık, yük olmadık diye konuştu.
BAHÇELİNİN 2 YIL ÖNCEKİ SÖZLERİ
Bahçeli, 23 Kasım 2021de MHPnin TBMM Grup Toplantısında 50+1 tartışmasına tepki göstermişti.
İP Başkanı yüzde 50+1in şahsıma sorulmasını istemiş. Gazete ve televizyonlarda bu tartışma devam etmektedir diyen Bahçeli, Cumhurbaşkanının iki turlu seçimden doğrudan halk tarafından ve yüzde 50+1 oyla seçilme kuralı anayasa değişikliği ile kabul edilmiştir. Bu unsur getirildiğinde anayasada parlamenter sistem öngörülmekteydi. Dünyada cumhurbaşkanı veya devlet başkanını seçen 99 ülkede geçerli oyların yüzde 50+1ini alması anayasal norm olarak kabul edilmiştir demişti.
Bahçeli, şunları ifade etmişti: Cumhurbaşkanı ya da devlet başkanının halk tarafından seçilmesinde ikinci unsur yüzde 40+1 denilen sistemdir. Bu sistem Bolivya, Kosta Rika, Arjantinde geçerlidir. Cumhurbaşkanını halkın seçtiği tüm ülkelerde oyların salt çoğunluğu ile seçilmesi temel kaidedir.
Bu konuyu tartışmaya açmak yönetim sistemine karşı güvensizliği körükleyecektir. Bu masum bir talep değildir diyen Bahçeli, Bize göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi lehine söylenebilecek argüman yüzde 50+1 için partiler arası uzlaşmayı artırmasıdır. Bundan geri adım atma anlamına gelen yüzde 40+1 başkalarının değirmenine su taşımaktır tepkisini göstermişti.
ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?
Erdoğan, Almanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 50+1 şartının değişmesinin isabetli olacağını söylemişti.
Erdoğan, yaptığı açıklamada, 50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla en fazla oyu alan aday seçilir denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır ifadelerini kullanmıştı.

Son güncelleme: 12:22 21.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı