• Turkhane Logo

Babala TV’de Kılıçdaroğlu’na hangi sorular geldi?

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Babala TV'deki yayınına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz, programda Kılıçdaroğlu’na gelen soruları ve yanıtları aktardı.

08:50 23 Mayıs 2023 Salı
Babala TV’de Kılıçdaroğlu’na hangi sorular geldi?
Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Babala TV'deki yayınına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Gazeteci İsmail Saymaz, programda Kılıçdaroğlu’na gelen soruları ve yanıtları aktardı.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bugünkü köşesinde BabalaTV’ye konuk olan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na gelen soruları ve yanıtları aktardı.Soruların tamamının eleştirel olduğunu belirten Saymaz, “Soru yöneltenlerin yarısından fazlası AK Partili, MHP’li ya da Yeniden Refah’lıydı. İçlerinde Memleket Partili veya Kılıçdaroğlu’na muhalif CHP’liler de vardı” ifadelerini kullandı.Saymaz bugün yayımlanan “Bay Kemal, iktidarı Babala’dı!” başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’nun, “kazanabilecek adaylar varken, neden aday olmakta ısrar ettiğine” ilişkin soruya verdiği yanıtı aktardı.Kılıçdaroğlu, “Ben ‘Adayım’ demedim. Beraber olduğumuz liderler ‘Sizin olmanız gerekir’ dediler. Siz Türkiye’nin sorunlarını tek başınıza değil, beraber aşmak zorundasınız. Biz CHP olarak 400 milletvekili çıkarsak dâhi kimi sorunlar olabilir” diye konuştu.CHP’nin neden TOGG’un, İHA ve SİHA’ların karşısındaymış gibi göründüğüne ilişkin soruya da yanıt veren Kılıçdaroğlu, TOGG kurulurken kendisinin destek verdiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:“Niye karşı olalım? Tam tersine her türlü desteği veririz. Bizim bir şanssızlığımız var, kim negatif bir şey söylese ‘CHP söyledi’ oluyor. Biz söylemedik.”Kemalizme ırkçılık dediği iddia edilen Yüksel Taşkın’ın neden aday gösterildiği sorusuna da Kılıçdaroğlu, Taşkın’ı savunarak, “Asla ırkçılık olarak tanımlamadı” yanıtını verdi.Saymaz yazısının devamında programda yaşananlara ilişkin şunları anlattı:

DEMİRTAŞ SORUSU

“Bir AK Partili de kimi HDP’liler Atatürk’e hakaret ettiği halde Kılıçdaroğlu’nun Demirtaş’ın özgürlüğünü savunduğunu söyledi. CHP lideri, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine ilişkin AİHM ve AYM’nin kararlarından söz ederek, “AHİM ve AYM kararı varsa, sessiz kalıyorsam niye siyaset yapıyorum? Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” dedi.Aynı AK Partili, Kılıçdaroğlu’na PKK’lıların destek diye yorumlanan sözlerini hatırlattı. Kılıçdaroğlu: “En son Salih Müslüm destek verdiğini söyledi. Bunları kimler konuşturuyor? Devletin derinliklerinde nelerin döndüğünü, kimlerin nerelere hizmet ettiğini iyi biliriz.”Kılıçdaroğlu, YPG’ye “Terör örgütü değil” dediği tarihte Salih Müslüm’in Türkiye’de AK Parti tarafından ağırlandığını hatırlatarak, “YPG şu an terör örgütüdür” dedi.

İkinci oturumda, AK Partili genç bir kadın, toplam oyu yüzde 2’yi bulmayan partilere 38 milletvekili dağıtılmasının CHP’lilere haksızlık olup olmadığını sordu. Bu soru CHP’lilerden alkış aldı.Kılıçdaroğlu: “CHP tek başına 400 vekil çıkarsa bile birlikte yönetmeliyiz. Kimseyi gözardı etmek istemedik.”Ve aynı kadın seçim gecesi Kılıçdaroğlu’nun “Öndeyiz” diye tweet attığını, Yavaş ve İmamoğlu’nun bu yönde açıklamalar yaptığını hatırlattı. Kılıçdaroğlu da “O gece bize gelen bilgi ve tutanaklara göre biz öndeydik” dedi.“GECENİN KIRILMA ANIYDI”

Başörtülü bir öğretmenin evladı olduğunu belirten aynı kadın, Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü için “bez parçası” dediğini kaydetti. “Neden başörtüsü hakkını savunmadınız?” diye sordu. Kılıçdaroğlu hatasını kabul etti. Gecenin kırılma anıydı. Dedi ki: “Hayatımızın evreleri var. İnsan düşüncelerini geliştiren kişidir. Başörtüsüyle ilgili o sözleri söylediğim doğrudur. Ama genel başkan olduktan sonra ‘Helalleşmemiz lazım’ dedim. Helalleşme ne demek? ‘Benim kusurum var, kabul ediyorum. Gelin helalleşelim’ demek. Orada kusurumuz var.”

Saymaz, Kılıçdaroğlu’nun programdaki performansına dair şu değerlendirmelerde bulundu:“Kılıçdaroğlu, ön sıralarda oturan, aralarında Kaftancıoğlu ve Akpolat’ın da olduğu CHP’lileri kaldırdı ve yerlerine gençleri oturttu. Kaftancıoğlu merdiven basamaklarında oturarak programı seyretti. Kılıçdaroğlu, ikinci aradan sonra gençlere köfte ekmek ısmarladı.“ÖRNEK OLUŞTURACAK OLGUNLUKTA DAVRANDI”Kılıçdaroğlu, akşam saat 21’den sabah 4’e kadar yedi saat tüm soruları yanıtladı. Ben koltukta izlerken yoruldum, o yanıtlarken yorulmadı. AK Partililerin sorularına bütün açıklığıyla ve tane tane yanıt verdi. Kimi AK Partililer oldukça saldırgan ve kabaydı. Bazı sorular yandaş medyanın aspagaras haberlerinden aparılmıştı. Bazı AK Partili gençler Kılıçdaroğlu’na yanıt niteliğinde Yenişafak’ın videosunu bile izletti. Kılıçdaroğlu, sorulara sesini yükseltmeden ve ciddiyetle yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli başta olmak üzere siyasetçilere örnek oluşturacak olgunlukta davrandı.”

Son güncelleme: 08:50 23.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı