• Turkhane Logo

‘AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini de kapatmış olacaktır’

Anayasa Mahkemesi'nin HDP'ye açılan kapatma davasına dair iddianameyi kabul etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır" dedi.

14:48 21 Haziran 2021 Pazartesi
‘AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini de kapatmış olacaktır’
Anayasa Mahkemesi'nin HDP'ye açılan kapatma davasına dair iddianameyi kabul etmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır" dedi.HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, MYK üyeleriyle birlikte HDP’ye açılan kapatma davasının iddianamesinin AYM tarafından kabul edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

‘DAVANIN SAVCISI İKTİDAR, AVUKATI HALKTIR’ 


HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Bu iddianame MHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış, sarayın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti. Davanın savcısının bizzat iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir. Bu davayı savunmak için avukatlar görev alacaktır. Bu davanın savcısı nasıl iktidarsa, gerçek avukatı da bizzat halkın kendisidir” değerlendirmesini yaptı.

‘AYM, TARİHİ BİR FIRSATI HEBA ETTİ’ 

Sancar, “AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu. AYM iddianameyi reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına önemli bir mesaj vermiş olacaktı. AYM, tarihi bir fırsatı heba ettiğini açıkça söylemek zorundayız. AYM’nin bundan sonraki süreçte bu vebali ortadan kaldıracak bir tutum sergilemesi yönünde beklentimizi korumak istiyoruz. Bu davanın iddianamesi hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı değildir” diye konuştu. Sancar şu ifadeleri kullandı:

‘DEMOKRATİK SİYASETTE KARARLILIĞIMIZI  ARTIRACAK’ 

“Bu davayı en başta Kürt halkı savunacaktır, Türkiye halklarının ortak mücadelesiyle bunu bütünleştirecektir. Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerini de yanına alarak bu davayı boşa çıkaracaktır. Bu davayı boşa çıkaracağız. Demokratik siyaset mücadelesinin geriletilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu dava demokratik siyasette kararlılığımızı, mücadeleyi büyütme azmimizi daha da artıracaktır.

‘KARAR, SADECE HDP’Yİ KAPATMAYLA İLGİLİ OLMAYACAKTIR’

HDP’yi kapattırmayacağız, büyüterek devam ettirecek gücümüz vardır. Bu davada verilecek karar sadece HDP’ye yönelik olmayacaktır. AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır. Biz kararlıyız, HDP’yi sonuna kadar savunacağız, kimsenin şüphesi olmasın HDP’yi yaşatacağız. HDP sadece Türkiye’de değil Orta Doğu’da da güçlü köklere sahip bir fikriyat ve teşkilattır. Bir mahkeme kararıyla bunu etkisizleştiremeyeceklerini, bir dava süreciyle bu yoldaki kararlığa gölge düşürebileceklerini sananlar yanılıyorlar.”

Son güncelleme: 14:48 21.06.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı