• Turkhane Logo

"Avrupa'da aşı paralı olsaydı AKP'li gurbetçiler mağdur rollerinde 30 gazeteye manşet olurlardı"

Alman medyası, Erdoğan’ın Almanya’da koronavirüs aşılarının ücretli yapıldığına dair iddiasına tepki gösterdi. 12 ülkede yaşayan Türkiyeliler de Erdoğan’ın aşı iddiasına itiraz etti.

10:09 04 Temmuz 2021 Pazar
Alman medyası, Erdoğan’ın Almanya’da koronavirüs aşılarının ücretli yapıldığına dair iddiasına tepki gösterdi. 12 ülkede yaşayan Türkiyeliler de Erdoğan’ın aşı iddiasına itiraz etti.


AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’da koronavirüse karşı yapılan aşıların ücretli olduğunu iddia eden sözleri Alman medyasında da yankı buldu.

Frankfurter Rundschau gazetesi Erdoğan’dan yanlış açıklama başlıklı haberinde, Cumhurbaşkanı’nın Almanya’nın aşıyı ücretli yaptığı şeklindeki sözlerinin Berlin’de şaşkınlığa neden olduğunu yazdı. Haberde, söz konusu sözlerin sosyal medyada da tepkiye neden olduğu belirtildi.


Der Westen adlı gazeteyse AKPli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Doğru olmayan açıklamalarla halkını yanıltan bilgiler verdiğini söyledi.

Erdoğan, AKP Sakarya Genişletilmiş İl Danışma Toplantısında yaptığı konuşmada Bugün Avrupanın en gelişmiş ülkeleri dahi bu aşıları ücretle yapıyorlar. Bugün İngiltere 100, 150 sterlinle aşı yapıyor. Bizse ücretsiz aşı yapıyoruz. Aramızdaki fark bu. Almanyaya gidiyorsun bakıyorsun 100, 150 avro. Ama bizde böyle bir şey yok diye konuşmuştu.

Erdoğan ayrıca Bize de nasihat ettiler, böyle olmaz belli bir bedel alın diye şeklindeki sözleriyle söz konusu ülkelerin Türkiyede aşı yaptıranlardan para alınmasını nasihat ettiğini söylemişti.

ALMANYA’DA DURUM

Almanya aşılama konusunda Avrupa’da en yüksek orana ulaşan ülke durumunda. Geçen 2020’nin son günlerinde aşılamanın başladığı ülkede, önce yaşlı bakım evlerinde yaşayan 80 yaş üstü insanlar ve sağlık personeli aşılanmış, daha sonra hastalığı ağır geçirme ya da hayatını kaybetme riski taşıyan kronik hastalara da öncelik tanınmıştı. Haziran ayının başından bu yana da 12 yaş üstündeki tüm vatandaşlar bir öncelik sıralaması olmaksızın randevu alıp aşı olabiliyor. Alman hükümeti geçen yıl koronavirüs salgınının ilk dalgasında aşılama kampanyası için en az 6 milyar avro bütçe ayrıldığını açıklamıştı. Ülke tarihinin en büyük aşılama kampanyasında uygulanan tüm aşılar, ücretsiz bir şekilde yapılıyor. Aşının ötesinde, vatandaşlar bir meblağ ödemeden istedikleri kadar antijen testi de yaptırabiliyor. 1 Mart’tan bu yana uygulamada olan hızlı testler yalnızca test merkezlerinde değil, aynı zamanda muayenehanelerde ve eczanelerde de ücretsiz bir şekilde uygulanıyor.

Almanyada nüfusun yüzde 37,9u coronavirüse karşı iki doz aşı da oldu. Ülkede kamu sağlığından sorumlu Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz verilerine göre 46 milyon 249 bin kişiyle halkın yüzde 55,6’sı en az bir doz aşı olurken, 31 milyon 400 bin kişi, yani yüzde 37,9’luk bir oran iki kez aşı olarak tamamen aşılanmış oldu.

Yeni vaka sayısıysa son 24 saatte, 671 olarak saptandı. Son bir haftada 100 bin kişide Corona virüs saptanan vaka oranı ise ülke çapında yüzde 4,9 olarak belirlendi. Aşı ve vaka sayılarındaki olumlu tabloya rağmen, son 24 saatte 69 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı sayısı 91 bin 7’ye yükseldi.

12 AVRUPA ÜLKESİNDEN ERDOĞAN’A YANIT

12 Avrupa ülkesinde yaşanan Türkiyeliler de Erdoğan’ın açıklamalarının doğru olmadığını belirtti.

Almanya’da yaşayan Medya Bilimcisi Çağla Sorgun, İki kez Biontech aşısı oldum. Para verildiği iddiası Almanya için doğru değil. Para falan vermedik. Yok öyle bir şey dedi.

Gazeteci Fırat Aygün, İsveç’te aşının ücretli olmadığını kaydederek, Tam tersine test için bile arabayla eve geliyorlar. Moderna aşısının ilkini oldum, arkadaşlar ikincisini yaptırdı. Hiçbir şekilde para ödemiyorsun. Biz de Moderna ve Pfizer aşısı var. Şimdi de son olarak Rus Sputnik aşısı ile anlaşma sağlandı. Hepsi ücretsiz diye konuştu.

Gazeteci Jalal Haddad, Fransada turistler hariç herkesin ücretsiz aşılandığını belirtti.

Haddad, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda da Avrupanın herhangi bir yerinde aşı paralı olsa saniyesinde AKPli gurbetçiler elinde faturayla mağdur pozlarda kanal kanal gezer, fatura da tam sayfa manşet olurdu 30 gazetede iddiasında bulundu.

Sivil toplum temsilcisi İsrafil Erbil, ise Birleşik Krallıktaki durumu şu sözlerle anlattı:

İki doz aşı oldum. Aşının İngilterede ücretli olduğu iddiası kesinlikle doğru değil. Aşılar bedava. Hatta birçok yerde sıra bile beklemiyorsunuz. Ben AstraZeneca aşısı oldum. Pfizer olan da var ama kesinlikle para vermediler.

30 yılı aşkın süredir Hollanda’da yaşayan ve bir güzellik merkezi işleten Fidan Akyol, Biontech aşısı vurulduğunu ancak gerek kendisinin gerekse aşı olan diğer kişilerin para vermediğini belirtti. Akyol, Hollandada aşı için bir ücret istendiği veya ödendiğine ilişkin bir şey duymadığını belirtti.

Bilgisayar ağları uzmanı İrfan Güner de şunları ifade etti: Ben kendi tercihimle aşı olmadım. Aşı Kanadada kesinlikle ücretsiz. Bildiğim kadarı ile paralı olduğu bir ülke yok.

Uzun yıllardır İtalyada yaşamını sürdüren gazeteci yazar Birgül Göker Perdisa, İtalyada aşı için vatandaşlar herhangi bir ücret ödemiyorlar. İlaç firmalarına ödemeyi devlet yapıyor. İlk aşılar ileri yaştakilere yapıldı. Şimdi orta yaştakiler de isteğe bağlı olarak aşı yaptırabiliyor. Aşı yapmak isteğe bağlı, herhangi bir yasal zorlama yok. Kendi çevremde de aşı yaptırmamış 70 üstü pek çok eş dost var bilgisini verdi.

İspanya’da Barcelona şehrinde yaşayan yazar Hülya Acar Sanchez ise Burada bağlı bulunduğumuz sosyal destek aplikasyonundan randevumuzu aldık. Çağrıldık aşımızı olduk. Aşı seçme şansımız olmadı. Şu an sadede Pfizer ve Biontech var. İkinci aşı için 21 gün randevu yine telefonumuza mesaj olarak geldi. Onu da vurulduk. Hiçbir şekilde para ödemedik şeklinde konuştu.

Avusturya’nın Viyana şehrinde yaşayan Mehmet Ali Çankaya, kendisinin Biontech aşısı vurulduğunu belirterek, Aşılar ücretsiz. Aynı şekilde testler de öyle. Kaç kere olursan ol dedi.

İsviçrede yaşayan iş insanı Kemal Sönmez, Aşılar ücretsiz. Ancak burada ve Avrupa’da çok kişi aşıya karşı olduğundan yapmadı. Ben de yapmadım ama dediğim gibi yaptıranlar için ücretsiz şeklinde konuştu.

Rusya vatandaşı olan eşi nedeniyle sık sık bu ülkeye gidip gelen ve yeni tatilden dönen e-ticaret uzmanı Hüseyin Erdem de Eşim ülkesinde geçtiğimiz günlerde aşı oldu. Herhangi bir ücret talep edilmediği gibi aşılama artsın diye AVMlerde bile isteyen insanları aşılıyorlar dedi.

İş amacıyla bir süredir Çekya’da yaşayan Özkan Batur ise bu ülkedeki sistem için şöyle konuştu:

“Sosyal güvenlik sistemine dahilsen devlet aşını bedava yapıyor. Ama sosyal güvenlik sistemine dahil değilsen özel sağlık sigortan bile olsa aşıyı paralı yapıyorsun. İki aşı 1600 kron yani 1000 Türk lirasına mal oluyor.”

Son güncelleme: 10:09 04.07.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı