• Turkhane Logo

Aşılama durma noktasında: 14 milyon kişi ilk dozu yaptırmadı

Türkiye'de hakkı olduğu halde aşı yaptırmayan 14 milyon kişi var. Halen yapılan aşıların büyük bölümü ise 2. ve 3. dozlar...

11:19 12 Kasım 2021 Cuma
Aşılama durma noktasında: 14 milyon kişi ilk dozu yaptırmadı
Türkiye'de hakkı olduğu halde aşı yaptırmayan 14 milyon kişi var. Halen yapılan aşıların büyük bölümü ise 2. ve 3. dozlar...Korona virüsüne karşı aşılama neredeyse durdu. Günlük 1,5 milyon doz kapasite olmasına rağmen, son iki haftadır aşılama hafta sonları 60 bin, hafta içi ise günlük 160-180 bin seviyesine kadar indi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de en az iki doz aşısını yaptıranların toplam nüfusa oranı yüzde 60’a ulaştı. Ancak giderek yavaşlayan aşılama, son altı ayın en düşük seviyesine geriledi. Yapılan aşıların artık büyük bir bölümünü ise ikinci ve üçüncü dozlar oluşturuyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlunun haberine göre, günlük ilk doz aşı sayısı 30 binler seviyesine kadar düşerken, hafta sonları bu rakam 15 bine kadar geriledi. Aşılama hızının beklentilerin altında kalması, toplum bağışıklığına ulaşılmasını da geciktiriyor. Hâlen aşısını yaptırmayan yaklaşık 14 milyon kişi bulunuyor.


TAM AŞILILARDA ZATÜRRE GÖRÜLMÜYOR

Hastanelerde Covid-19 zatürresi sebebiyle tedavi gören hastaların yüzde 80’inin ya aşısız, ya da aşı sürecini tamamlamayanlar olduğu belirtiliyor. Tam aşılı olanlardaki zatürre oranının ise sıfıra yakın bir değerde olduğu ifade ediliyor.

Son güncelleme: 11:19 12.11.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı