• Turkhane Logo

AP Raportörü Amor: ‘Birçok düşünce suçlusunun bulunduğu Silivri’de tutuklular tehlike altında’

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Silivri Cezevi’ndeki Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklama yaptı.

20:54 11 Mayıs 2020 Pazartesi
AP Raportörü Amor: ‘Birçok düşünce suçlusunun bulunduğu Silivri’de tutuklular tehlike altında’
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Silivri Cezevi’ndeki Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili açıklama yaptı.

AP Genel Kurulu’nda konuşan Amor, Türkiye cezaevlerinde yaşananlara sağlık açısından yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Bugün mesela birçok düşünce suçlusunun bulunduğu Türkiye’deki Silivri Hapishanesiyle ilgili haberler aldım, 40’tan fazla vaka teşhis edilmiş. Bu şartlar altında büyük ihtimalle bütün tutuklular tehlike altındadır.” dedi.


Kendisinin ısrarla üzerinde durduğu noktayı da açıklayan Amor, “Tutuklular arasında ayrım yapılmasına hayır! Siyasi tutukları hapiste tutarak isleri suçlardan dolayı toplum güvenliğin tehlikeye atacak insanların salıverilmesine hayır! Ayrıca bir de tedbir amaçlı tutuklular var ki bu kişiler hükümlü değiller, teknik olarak masum kabul edilebilirler. Dolaysıyla eğer yargı sürecini hapishane dışında geçirmelerini gerektiren geçerli bir durum varsa bu tedbir amaçlı tutuklular için uygulanmalıdır ki zaten bu uygulama birçok ülkeniz ceza infaz sisteminde var.” ifadelerini kullandı.Video oynatıcı


Amor’un açıklamasının tamamı şöyle;

“Zannediyorum bu özel duruma sağlık açısından yaklaşmamız gerekiyor. Siyasi mahkûmların serbest bırakılmasını Covid-19 salgını gibi bir durumdan bağımsız olarak her zaman talep edebiliriz.

Sanıyorum bu durumun sağlıkla ilgili bir konu olduğunu bilerek ele almamız ve birtakım ülkelerde olduğu gibi tutukluların ayrım yapılarak serbest bırakılmasına engel olmaya çalışmamız gerekiyor. Siyasi mahkumlar genel olarak düşünce suçlularından oluşuyor ve vatandaşların güvenliği acısından herhangi bir risk oluşturmuyorlar ama buna rağmen hapiste tutuluyorlar. Dolayısıyla bu durumda bizim özellikle hapishanelerin sağlık durumlarına yönelik çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Bugün mesela birçok düşünce suçlusunun bulunduğu Türkiye’deki Silivri Hapishanesiyle ilgili haberler aldım, 40’tan fazla vaka teşhis edilmiş. Bu şartlar altında büyük ihtimalle bütün tutuklular tehlike altındadır. Benim üzerinde ısrarla durmak istediğim nokta şu: Tutuklular arasında ayrım yapılmasına hayır! Siyasi tutukları hapiste tutarak isleri suçlardan dolayı toplum güvenliğin tehlikeye atacak insanların salıverilmesine hayır!

Ayrıca bir de tedbir amaçlı tutuklular var ki bu kişiler hükümlü değiller, teknik olarak masum kabul edilebilirler. Dolaysıyla eğer yargı sürecini hapishane dışında geçirmelerini gerektiren geçerli bir durum varsa bu tedbir amaçlı tutuklular için uygulanmalıdır ki zaten bu uygulama birçok ülkeniz ceza infaz sisteminde var.”

Son güncelleme: 20:54 11.05.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı