• Turkhane Logo

Antalya'da kurulan Rus şirket sayısı yüzde 527 arttı

Rusya-Ukrayna savaşının ardından, Antalya'da Rusların geçen yıl açtığı şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 527, Ukraynalıların ise yüzde 155 artış gösterdi.

12:09 24 Ocak 2023 Salı
Antalya'da kurulan Rus şirket sayısı yüzde 527 arttı
Rusya-Ukrayna savaşının ardından, Antalya'da Rusların geçen yıl açtığı şirket sayısı bir önceki yıla göre yüzde 527, Ukraynalıların ise yüzde 155 artış gösterdi.

Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının Antalyaya göçü, yabancı şirket sayısında da etkili oldu. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) verilerine göre, iki ülkeden Antalyaya gelen çok sayıda Rus ve Ukraynalı şirket ve iş yeri açtı.
ATSO Meclis Başkanı Ahmet Öztürk, odaya kayıtlı yabancı şirket sayıları ile Rus ve Ukraynalılara ait şirket sayılarını açıkladı. 5 bin 695 kayıtlı yabancılara ait şirket içinde bin 61 şirket ve yüzde 19 payla Rusların ilk sırayı aldığını belirten Ahmet Öztürk, “Rusları, Alman ve İranlı yatırımcılar izliyor. Sadece 2022 yılında 1244 yabancı ortaklı firma kuruluşu oldu. Ruslar, 2021 yılına göre yüzde 527lik artışla 2022de 420 yeni yatırımcı sayısıyla da dikkat çekiyor. Rus yatırımcıların sektörel dağılımına bakıldığında, 77şer tanesi tarım ve bilişim, 73ü gayrimenkul, 62si otel-konaklama tesisleri, 54ü restoran ve eğlence hizmetleri olarak öne çıkıyor dedi.
243 şirketle Ukraynalılar 5inci sıradaSavaş nedeniyle Ukraynalıların açtığı şirket sayısında da yüzde 155lik oranla ciddi artış yaşandığını açıklayan Öztürk, 74ü 2022de olmak üzere toplam 243 şirketle Ukraynalıların 5inci sırada olduğunu dile getirdi. Ukraynalı şirketlerin sektörel dağılımını da aktaran Öztürk, 21i tarım, 18i inşaat, 17şeri kozmetik ve kişisel bakım ile reklamcılık ve fuar hizmetleri, SPA merkezi ve diğer spor eğlence amaçlı spor hizmetlerinden oluştuğunu söyledi.
Olumsuz yönlerine dikkat çektiFiyat artışları nedeniyle müteahhitler ve gayrimenkul sektörü temsilcilerine yönelik olumsuz bakış açıları olduğuna değinen Öztürk, girdi maliyetlerine bağlı konut fiyatlarındaki sürekli artışlara dikkati çekerek, “Bu rakamların olumsuz yönlerini de iyi analiz etmek gerekir. Bu durumdan bir fırsat yaratmamak, kısa süreli yüksek gelir elde etmek adına kendi vatandaşlarımızı zora sokmamak, yaşam kalitelerini azaltmamak için devletimize ciddi görevler düşmektedir. Yabancıların mülk edinmeleri hususunda devletimiz gerekli tedbirleri alarak, kendi vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecektir diye konuştu.
Sigortalı yabancı işçi sayısı 20 bini aşıyorAntalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü verilerine göre, kentte 130 ülkeden 20 bin 872 işçi bulunuyor.
İlk sırada 4 bin 190 kişiyle Kırgızlar, ikinci sırada 3 bin 316 kişiyle Ruslar, üçüncü sırada 2 bin 884 kişiyle Kazaklar, dördüncü sırada bin 913 kişiyle Ukraynalılar yer alıyor.
Rusça tabelalı iş yerleriDiğer yandan, Rus ve Ukraynalıların yoğun yaşadığı Hurma ve Liman mahalleleri başta olmak üzere birçok iş yerinin tabelasında Rusça tanıtım yazıları ciddi oranda artış gösterdi. Hemen her sektördeki iş yerinin tabelalarında Türkçe ibarelerin yanı sıra Rusça ibareler yer alıyor.
Hurma ve Limanda özel doktor muayenehanesi, çiğköfteci, emlakçı, güzellik salonu, telefon-bilgisayar tamircisi, rent a-car, restoran, kafe, terzi, konfeksiyon gibi Rusça tabelalı birçok iş yeri bulunuyor. 

Son güncelleme: 12:09 24.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı