• Turkhane Logo

Anne Frank ve ailesini kim ihbar etti

Anne Frank ve ailesini Nazi döneminde kimin ihbar ettiğini, yapay zekâ kullanılarak çözülmüş olabileceği ifade edildi.

18:07 17 Ocak 2022 Pazartesi
Anne Frank ve ailesini kim ihbar etti
Anne Frank ve ailesini Nazi döneminde kimin ihbar ettiğini, yapay zekâ kullanılarak çözülmüş olabileceği ifade edildi.

Araştırma ekibinden emekli FBI dedektifi Vince Pankoke, Hollandalı kamu yayıncısı NOSa yaptığı açıklamada, bu sonucun yüzde 85 doğru olduğunu söyledi.
Bu tür eski davalarda DNA kanıtı veya video görüntüleri olmadığı için, her zaman ikinci derece kanıtlara güvenmek zorunda kalındığına işaret eden Pankoke, Yine de teorimizin olasılığı en az %85. Dumanı tüten bir silahımız yok ama yanında boş mermileri olan sıcak bir silahımız var diye konuştu.
Araştırmacıları böyle düşünmeye iten nedenlerden biri, Van den Berghin hiç toplama kampında bulunmadığını öğrenmeleri oldu.
Araştırmacılara göre, Van Den Bergh kendini ve ailesini kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptı ve sürgüne gitmesi geçici olarak durduruldu. Van den Bergh, başarılı bir şekilde Yahudi olmadığını savundu. Bu arada kızları içim saklanacak bir yer ayarladı.
Tüm önlemlere rağmen, Van den Bergh 1944te zor durumda kaldı. Toplama kampına gönderilmemesi için verilen geçici erteleme belgesinin süresi doldu. Bu dönemde saklanan Yahudilerin adresleri van den Bergh tarafından Nazilere verildi.
Araştırmaya göre, Yahudi Konseyi, Almanlara iyi işbirliği yaptıklarını kanıtlamak amacıyla gizlenen kişilerin adreslerinin listelerini hazırlamıştı.
Muhtemelen Frank ailesinin saklandığı Prinsengracht 263 adresi de listedeydi ve Yahudi Konseyinin önde gelen bir üyesi olan Van den Bergh bu adres dosyasını almıştı.
Araştırma ekibini ikna eden bir başka nokta da, savaştan kısa bir süre sonra Otto Franka teslim edilen isimsiz bir not oldu.
Bir polis memurunun aile arşivinde kopyası bulunan notta, Amsterdamda saklandığınız yer, o sırada O. Nassaulaan, Vondelpark yakınlarında yaşayan A. van den Bergh tarafından Amsterdam, Euterpestraattaki Yahudi Göçü Bürosuna bildirildi yazıyordu.
Frank ailesinin Nazi toplama kampından sağ kurtulan tek üyesi olan baba Otto Frank notun varlığını ancak ihanetin 1964te ikinci kez soruşturulması sırasında fark etti.
Otto Frankın, o dönem Parool gazetesinden Friso Endte Yahudiler tarafından ihanete uğradık dediği söyleniyor.
Araştırmacılara göre, Otto Frankin Yahudi aleyhtarı saldırılardan korktuğu için Van den Berghi suçlamaktan kaçındı.
Van den Bergh 1950de gırtlak kanserinden öldü. Ayrıca Otto Frank, Van den Berghin çocukları olduğunu biliyordu. Ölümünden sonra onun adını açıklayarak çocuklarına zarar vermek istemedi.
Araştırma ekibi, 77 yıl sonra Van den Bergh hakkında hüküm vermek istemiyor. Bunu da şu sözlerle ifade ediyorlar:
Bu olaydaki tek kötü insanlar Nazilerdi. Onlar olmasaydı bunların hiçbiri yaşanmazdı. Van den Berghi suçluyorsanız, önce kendinize sevdiklerinizin hayatını kurtarmak için ne kadar ileri gidebileceğinizi sormalısınız.
Anne Frank ve ailesi, 4 Ağustos 1944te Naziler tarafından yakalanarak Auschwitz-Birkenau toplama kampına gönderildiler.
Frank, 15 yaşındayken Şubat 1945te Bergen-Belsen toplama kampında tifüsten öldü.
Saklandığı sırada tuttuğu günlüğü, ölümünden sonra yayımlandı ve dünyada en çok okunan kitaplardan biri oldu.
Günlükler, 2. Dünya Savaşı sırasında 6 milyon Yahudinin sistematik şekilde zulüm ve soykırıma uğramasının sembollerinden biri haline geldi.
Toplama kampından sağ kurtulan tek aile üyesi olan baba Otto Frank, 1980 yılında hayatını kaybetmişti.

Son güncelleme: 18:07 17.01.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı