• Turkhane Logo

Almanya'ya Fil tehdidi : 20 bin fili göndeririz

Fil nüfusunu korumak için av malzemelerinin satışı yasağına yönelik girişimi eleştiren Devlet Başkanı Masisi,

13:44 03 Nisan 2024 Çarşamba
Almanya'ya Fil  tehdidi : 20 bin fili göndeririz
Fil nüfusunu korumak için av malzemelerinin satışı yasağına yönelik girişimi eleştiren Devlet Başkanı Masisi,Dünyanın en yoğun fil nüfusuna sahip ülkesi Botsvananın Devlet Başkanı Mokgweetsi Masisi, fil avcılığına önlemek amacıyla av malzemeleri satışına yönelik kısıtlamalar getirmek isteyen Almanyayı, 20 bin fil göndermekle tehdit etti. Masisi, Bild gazetesine verdiği demeçte, Alman hükümetinin Afrikada fil nüfusunu korumak için, av malzeme ve ekipmanlarının satışı yasağına yönelik girişimini eleştirdi.
Yaklaşık 130 bin filin yaşadığı Botsvanada, koruma çabaları sonucunda fil nüfusunun patlama yaşadığına dikkati çeken Masisi, fil sürülerinin mülklere ve mahsullere hasar verip, insanların ölümüne yol açtığını belirtti. Masisi, avcılığının, fil nüfusunu kontrol altına almak için etkili bir yöntem olduğuna değinerek, Berlinde oturup Botsvanadaki meselelerimiz hakkında fikir sahibi olmak çok kolay ifadelerini kullandı.
Botsvananın mevcut fil nüfusunu azaltmak için hali hazırda Angolaya 8 bin fil verdiğini hatırlatan Masisi, fil nüfusunun korunmasına yönelik faaliyetlere devam etmeleri durumunda Almanyaya 20 bin fil gönderebileceklerini ifade etti. Masisi, bunun bir şaka olmadığını vurgulayarak, hayır cevabını da kabul etmeyeceklerini belirtti.
Dünya fil nüfusunun yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapan Botsvanada fil avcılığı 2014 yılında yasaklanmıştı. Bu yasak, fil nüfusundaki patlama ve yerel halkın talebi doğrultusunda 2019da kaldırılmıştı. Alman Çevre Bakanlığı, Afrika ülkelerine av malzemesi ihracatına kısıtlama getirilmesi yönünde bir girişimi gündeme getirmişti.

Son güncelleme: 13:44 03.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı