• Turkhane Logo

Almanya'dan yurt dışından yeni işçi sürecini hızlandırma sinyali

Alman İçişleri Bakanlığı, havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısının hafifletilmesi için en kısa sürede yurt dışından işçi getirilmesini istediğini duyurdu. Yabancı işçi getirilecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

13:05 28 Haziran 2022 Salı
Almanya'dan yurt dışından yeni işçi sürecini hızlandırma sinyali
Alman İçişleri Bakanlığı, havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısının hafifletilmesi için en kısa sürede yurt dışından işçi getirilmesini istediğini duyurdu. Yabancı işçi getirilecek ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Alman hükümeti, havalimanlarında tatil döneminde yaşanan personel sıkıntısının hafifletilmesi amacıyla mümkün olan en kısa sürede yurt dışından işçi getirilmesini istiyor.
Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Sözcüsü, Berlindeki olağan basın toplantısında, toplu sözleşmeyle belirlenen miktarda ücret ve konaklama sunulacak olan geçici personelin, diğer çalışanlarda olduğu gibi güvenlik ve güvenilirlik kontrollerinden geçeceğini belirtti. Söz konusu kontroller genellikle yaklaşık iki hafta sürüyor.
Almanya İçişleri Bakanlığı Sözcüsüyse söz konusu personelin bagaj işlemlerinde çalışabileceğini, ancak gereken eğitim ve geçerli güvenlik standartları nedeniyle güvenlik kontrolünde görev almalarının mümkün olmadığını söyledi.
Alman Polis Sendikası Başkanı Andreas Rosskopf da yabancı işçilerin bagaj taşıma gibi görevlerde çalışabileceğini söyledi. Söz konusu personelin daha fazla güvenlik eğitimi alınmasını gerektiren işlerde çalıştırılmaması gerektiğini belirten Rosskopf, Güvenlik açısından yoğun bir şekilde taranması ve bilgilendirilmesi gereken insanlardan söz ediyoruz. Bu da belli bir zaman alır dedi.
Alman Havalimanları Çalışma Topluluğu (ADV) yöneticisi Ralph Beisel, dpaya yaptığı açıklamada, Türkiye ve Balkan ülkelerinden gelecek işçilerin en fazla üç aylık bir süre için çalışacağını söyledi.
Alman hükümeti, yabancı işçi getirilmesine yönelik planı onaylacağının sinyalini hafta sonunda vermişti. Ancak nihai karar Çalışma, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarının koordinasyonunda alınacak.
Söz konusu işler için Almanyada yerli işçi olup olmadığının incelenmesini içeren öncelik kontrolünün atlanması yönündeki talep, tartışmalara neden oluyor. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, güvenlik açısından hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini duyurmuştu.
Havalimanlarında büyük yoğunlukAlmanya dâhil bazı Avrupa ülkelerindeki havalimanları ve havayolu şirketleri, pandemi kısıtlamalarının iki yılı aşkın bir sürenin ardından kaldırılması sonrası personel sıkıntısı yaşıyor. Pandemide havayolu şirketleri ve havalimanları, personel sayılarında kesintiye gitmişti.
Almanyanın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalyada okulların tatile girmesi nedeniyle hafta sonunda birçok havalimanında yine sorunlar yaşandı. Kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşurken Düsseldorf havalimanında itfaiye görevlilerinin dahi yardıma geldiği bildirildi. Hessen eyaletinde 23 Temmuzda tatil sezonunun başlamasıyla bir kez daha büyük sorunlarla karşılaşılacağı tahmin ediliyor.
ADV, bu yaz havalimanları için gerekli personel sayısının 5 bin 500 civarında olduğunu belirtti.
Alman Sivil Havacılık Ekonomi Birliği (BDL), Türkiyeden getirilmek istenen 2 bin işçi için talep edilen özel iznin Alman makamlarınca bir an önce verilmesini ümit ettiğini duyurmuştu. Almanyada bu pozisyonlar için uygun aday olmadığını belirten havacılık sektöründen birlikler geçtiğimiz haftalarda Almanya Çalışma Bakanlığına sundukları teklifte Türkiyeden 2 bin işçi getirebilmeleri için yasal engellerin kaldırılmasını talep etmişti. Teklifte, Almanca konuşabilen kalifiye işçi bulunması için İstanbuldaki bir firmayla anlaşıldığı belirtilmişti. Alınacak işçilerin A2 seviyesinde Almanca bileceği, tehlikeli maddelerle ilgili olarak Uluslararası Hava Taşımacılığı (IATA) standartlarını karşılayabilecek düzeyde eğitim almış olacağı açıklanmıştı.

Son güncelleme: 13:05 28.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı