• Turkhane Logo

Almanya'dan Turkovac'a vize engeli: Bu aşıyı olan Türkleri kabul etmeyecek

Almanya, Türkiye'nin ilk yerli aşısı olan Turkovac'ı olanlar Almanya’ya alınmayacağını, hiç aşı olmamış sayılacaklarımı duyurdu. AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar ülkeye girebilecek.

10:36 14 Ocak 2022 Cuma
Almanya'dan Turkovac'a vize engeli: Bu aşıyı olan Türkleri kabul etmeyecek
Almanya, Türkiye'nin ilk yerli aşısı olan Turkovac'ı olanlar Almanya’ya alınmayacağını, hiç aşı olmamış sayılacaklarımı duyurdu. AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar ülkeye girebilecek.Türkiye’den sonra en çok Türkün bulunduğu Almanya, Türklere vize şartlarını güncelledi. 7 Ocak 2022 tarihli güncellemeye göre, Almanyada geçerli sayılan aşılardan yaptırmayanlar, hiç aşı olmayanlar; negatif testi olsa bile ülkeye alınmayacak. Turkovac aşısı olanlar Almanya’ya alınmayacak, hiç aşı olmamış sayılacaklar. AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar ülkeye girebilecek. Ayrıca, Türkiye ve Almanya’da türeyen Alman vizesi şirketlerine gidilmemesi istendi.

Tam aşılarını olmayıp da, Almanyaya girmesinde zorunluluk bulunanlar (duruşma, mahkemede şahitlik gibi) ancak bunu kanıtlarlarsa, karantina şartıyla girebilecek. Aşılarını yaptırmamış olanlar, vize başvurusunda bulunabilecek ancak vizesi olsa bile Moderna, BioNTech, AstraZeneca ya da Johnson&Johnson aşısı olmamışsa, Almanyaya alınmayacak.


İKİ DOZ TURKOVAC DA YETERSİZ

Sözcüde yer alan habere göre, açıklamada Zorunlu seyahat nedeni yoksa da aşı olmamış kişiler başvurabilir. Ancak ülkeye girişe, tüm dozlar tamamlanınca izin verilecek. diye özetlendi. Türk aşısı Turkovac da, Çin aşısı ve Rus aşısı gibi Almanyada tanınmıyor. Turkovac yaptıranlar, iki dozunu bu aşıdan tamamlasa bile Almanyaya alınmayacak.

Türkiyeden seyahat kısıtlamaları sürdüğü için, corona virüsü kurallarına hep uyulması da talep edilirken, aşılarla ilgili Robert Koch Enstitüsünün sitesine bakılması önerildi. Bu sitede, ABnin tanıdığı dört aşı dışında aşı bulunmuyor.

ARD: ÇİN AŞISINA BENZİYOR

Öte yandan Alman ARD televizyonu, Türk aşısı Turkovacın henüz bütün test sonuçlarının açıklanmadığını ve şüpheyle yaklaşımlar olduğunu duyurdu.

ARD, Kayseri Üniversitesinin etkinliğini yüzde 100 olarak açıklamasına rağmen, aşının etkisinde şüpheler olduğunu duyurdu. ARD, Etkinlik olarak Çin aşısına benzeyen bir vektör aşı. Henüz aşılanmamış ve milliyetçilik sloganlarına ihtiyaç duyanlara yapılabilir. Yandaş medya, bu aşıyı Erdoğanın sözleriyle övüyor ama bilim adamları çalışmanın üçüncü doz sonuçlarının açıklanmasını talep ediyor. yorumunu yaptı.

VİZE İÇİN TEK YETKİLİ İDATADIR

Türkiyedeki Alman vize merkezi gibi, Almanyada da son dönemde benzer ve gayriresmi Alman vize şirketleri açıklaması da Berlinin dikkatini çekti.

Alman Dışişleri Bakanlığı, bu şirketlere gidilmemesini önerdi.

Açıklamadan dikkat çeken detaylar şöyle:

Tek yetkili, harici hizmet sağlayıcısı iDATAdır. Üçüncü şahıs ve şirketlerin Vize Bölümüne veya randevu sistemine erişimi yoktur. İşlem için Vize Bölümü tarafından sadece vize ücreti (en fazla 80 Euro) tahsil edilir. Ayrıca iDATA, 32,81 EUR (en fazla) tutarında hizmet bedeli alır. Vize başvuru formları, bilgi notları ve randevu kaydı oluşturulması ücretsizdir.

Son güncelleme: 10:36 14.01.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı