• Turkhane Logo

Almanya haftada dört gün çalışma sistemini deneyecek

Almanya'da gelecek yıldan itibaren başlatılması planlanan bir pilot proje ile haftada dört gün çalışma sisteminin denenmesi öngörülüyor. Bu sistemde, çalışma süresi kısaltılacak, ancak verim ve ücret aynı kalacak.

11:41 18 Eylül 2023 Pazartesi
Almanya haftada dört gün çalışma sistemini deneyecek
Almanya'da gelecek yıldan itibaren başlatılması planlanan bir pilot proje ile haftada dört gün çalışma sisteminin denenmesi öngörülüyor. Bu sistemde, çalışma süresi kısaltılacak, ancak verim ve ücret aynı kalacak.

Almanyada başlatılacak bir pilot proje ile haftada dört gün çalışma sisteminin denenmesi planlanıyor. Berlinde bulunan danışmanlık firması Intraprenörün uygulamaya geçireceği projeye şirketler Perşembe gününden itibaren başvuruda bulunabilecek. Intraprenörün dört günlük çalışma haftası sisteminin denenmesi için en az 50 şirketin projeye katılmasını hedefleniyor.
Proje süresince şirketler uzmanlara danışabilecek, yeni yöntemler deneyecek ve birbirleriyle görüş alışverişinde bulunabilecek. Projenin sonunda da sonuçların Münster Üniversitesi tarafından değerlendirilmesi öngörülüyor.
Altı ay için öngörülen projede, yüzde 100 verim, yüzde 80 çalışma süresi, yüzde 100 ödeme modeli uygulanacak. Haftada dört gün çalışmada gündeme gelen diğer modellerde, çalışma süresi ile birlikte ödenen ücretin düşürülmesi öngörülüyor. Bazı küçük işletmeler ise haftada dört gün çalışırken fazla mesaiyi gündeme getiriyor. Bu projede ise çalışma süresi azaltılırken, verim ve ücretin aynı kalacağı vurgulanıyor.


Dört gün çalışmayı çalışanlar istiyor
Hans Böckler Vakfı tarafından sonuçları Mayıs ayında açıklanan bir ankette, ücretli çalışanların yüzde 73ü kazandıkları para aynı kaldığı sürece haftada dört gün çalışmaya sıcak baktığını belirtmişti. Ankete katılanların yüzde 17si hafta dört gün çalışmaya karşı çıkmıştı. Dört gün çalışmaya karşı çıkanların yüzde 86sı çalışmaktan zevk duyduğunu, yüzde 82si çalışma süresinin kısaltılmasının çalışma sistemini değiştirmesinden endişe ettiğini, yüzde 77si ise işini bitiremeyeceğini düşündüğünü ifade etmişti.
Orta Ölçekli İşletmeler Birliği ise haftada dört gün çalışmaya mesafeli. Birlik Genel Sekreteri Christoph Ahlhaus, işveren ile çalışanlar arasında bireysel çözümlerin mümkün olabileceğini, ancak haftada dört gün çalışmaya tam ücretin ödenmesini öngören bir sistemin uygulanması için devletin olası müdahalesine karşı çıktıklarını söyledi. Çalışma süresinin azaltılmasının verimin düşmesine yol açabileceğini belirten Ahlhaus, bundan önce işletmelerin sonrasında ise herkesin zarar göreceğini savundu.
Sanayide çalışanları bir araya getiren Almanyanın en büyük sendikası IG Metall ise haftada dört gün çalışma tartışmalarında Almanyanın metal ve elektronik endüstrisindeki rekabet gücünü dikkate alınması gerektiği görüşünde. IG Metall Başkanı Jörg Hofmann, hafta sonunda Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitunga verdiği röportajda, gelecek yıl yapılacak toplu sözleşme görüşmelerinde haftada dört gün çalışma modelinin IG Metallin talepler listesinde yer almayacağını, bunun uzun vadeli bir konu olduğunu söyledi. IG Metall, haftalık çalışma saatlerinin 35ten 32ye düşürülmesini istiyor.

Proje daha önce İngilterede uygulanmıştı
Intrarprenör, gelecek yılın başından itibaren uygulanması planlanan projeyi, dünyanın farklı ülkelerinde hafta dört gün çalışma sisteminin getirilmesi için çalışan sivil toplum örgütü 4 Day Week Global ile birlikte yürütecek.
Aynı proje daha önce İngilterede de uygulanmıştı. Şirketler, projenin sonunda olumlu bir bilanço çıkarttı. İngilterede projeye katılan 61 şirketten 56sı haftada dört gün çalışma sistemini sürdüreceklerini belirtti. Deneme süresince çalışanlar arasında rapor alanların oranı yüzde 65 azalırken, işten ayrılanların oranı da yüzde 57 düştü. Boston ve Cambrigdeden uzmanların yaptığı analize göre deneme süresinde şirketlerin cirosunda ortalama yüzde 1,4 artış kaydedildi.

Son güncelleme: 11:41 18.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı