• Turkhane Logo

Alman savcılığından 'Sabah soruşturması' hakkında açıklama

Darmstadt Savcılığı, Almanya'da Sabah temsilcileri İsmail Erel ile Cemil Albay'ın evinin

08:52 18 Mayıs 2023 Perşembe
Alman savcılığından 'Sabah soruşturması' hakkında açıklama
Darmstadt Savcılığı, Almanya'da Sabah temsilcileri İsmail Erel ile Cemil Albay'ın evinin

Sabah gazetesi ve A Haber Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albayın bugün evlerine operasyon düzenlenmesi ve polis tarafından sorgulanmalarına ilişkin olarak soruşturmadan sorumlu Darmstadt Savcılığı ve Emniyetinden açıklama yapıldı.

Darmstadt Savcılığı, kişisel verilerin tehlike oluşturacak şekilde yayılması şüphesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 46 ile 51 yaşındaki gazetecilerin evlerinde arama yapıldığını duyurdu. Savcılığın verdiği bilgilere göre, aramada veri depolama araçları ve diğer kanıt oluşturan unsurlara el konuldu.

Kriminal polis tedbirlerinin tamamlanmasının ardından söz konusu iki kişinin serbest bırakıldığını açıklayan Savcılık, soruşturmanın devam ettiğini duyurdu. Savcılık Alman haber ajansı dpaya açıklamasında ise söz konusu gazeteciler hakkında gözaltı işlemi yapılmadığını ifade etti.  Kişisel verilerin tehlike oluşturacak şekilde yayılması Alman Ceza Kanununun 126ıncı maddesine göre suç teşkil ediyor.
Ne olmuştu?
Sabah gazetesinin haberine göre, A Haberin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ile Sabah Avrupa Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay Almanyanın Frankfurt kentinde sabah saatlerinde polisin evlerine baskın düzenlemesinin ardından gözaltına alındı. Haberde, gözaltının nedeninin Gülen yapılanması mensubu olduğu iddia edilen Cevheri Güvenin şikayeti olduğu belirtildi.Cevheri Güvenden açıklama
Almanyada yaşayan Cevheri Güven, Twitter hesabından yaptığı açıklamada soruşturmanın kendi şikayeti üzerine başlatıldığını doğruladı. Sabah gazetesinin evinin adresini ifşa ederek saldırganlara açıkça yol gösterdiğini belirten Güven, Evimin iç krokisine kadar anlatıldı ahaber’de. 2000’li yıllarda adresleri ifşa edilen ve fanatiklerce öldürülen azınlık mensupları sürecinden bilinen bir yöntem bu. Her şeyin adilce sonuçlanmasını umarım dedi.

Son güncelleme: 08:52 18.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı