• Turkhane Logo

AKP Yargısından şaibeli bir tahliye hikayesi

Dolandırıcılık iddiasıyla adliye çıkışında gözaltına alınan ve tutuklanan Doğan Çelik adlı iş insanının tutuklandıktan 11 gün sonra soruşturma savcısı izindeyken tahliye edildiği ortaya çıktı.

19:12 21 Nisan 2021 Çarşamba
AKP Yargısından şaibeli bir tahliye hikayesi
Dolandırıcılık iddiasıyla adliye çıkışında gözaltına alınan ve tutuklanan Doğan Çelik adlı iş insanının tutuklandıktan 11 gün sonra soruşturma savcısı izindeyken tahliye edildiği ortaya çıktı.

Kendini istihbaratçı eski hakim olarak tanıtan ve gazete haberlerine modern Sülün Osman olarak yansıyan iş insanı Doğan Çelikin kendini MİT mensubu, hâkim ve savcı gibi tanıtarak dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla Ağustos 2020de tutuklandığı ve tutuklandıktan 11 gün sonra ise tartışma yaratacak bir şekilde tahliye edildiği ortaya çıktı. Çelikin Gülen yapılanması şüphelilerini yargıda işlerini çözme vaadiyle dolandırdığı iddia ediliyor.
Tartışma yaratan tahliye, soruşturma savcısının izinde olduğu bir dönemde tahliye dilekçesi veren Çelikin sulh ceza hâkimliği tarafından serbest bırakılmasıyla gerçekleştirdi. Tahliye kararı veren Sulh Ceza Hâkimi Eren Şen ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığında yaşanan başsavcı değişiminden 6 ay sonra Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından görevden alındı. Asker yargı kökenli olan Eren Şen sonrasında ise ağır ceza mahkemesi üyeliğine atandı.
Doğan Çelik soruşturması nasıl başladı?
Doğan Çelik hakkındaki soruşturma, DW Türkçenin ulaştığı bilgilere göre 2019 yılında silahlı olarak gezen Doğan Çelikin kendini çevresine istihbaratçı yani, MİT mensubu olarak tanıttığının tespit edilmesiyle başladı. Bunun üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından takibe alınan Çelikin faaliyetleri adım adım izlendi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de Çeliki soruşturmaya başladı.
Çelik, geçen yıl Ağustos ayında İzmir Adliyesinde bir savcının odasından çıktıktan sonra gözaltına alındı. Soruşturma dosyasındaki bilgilere göre Çelik, gözaltı sırasında araçta götürülürken kendisini yakalayan polislere de rüşvet teklif etti. Çelikin aracında yapılan aramada Doğan Çelike ait kimlik bilgilerinin yer aldığı ancak üzerinde şüphelinin fotoğrafı bulunan hâkim-savcı tanıtma kartı ile tepe lambası ve telsiz bulundu.
Gözaltı sonrası Ankaraya getirilen Doğan Çelik, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye çıkarıldı. Soruşturma savcılığı, Çeliki rüşvet almak ve vermek, resmi belgede sahtecilik, kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık suçlarından tutuklamaya sevk etti.
Sorgusunda Yargıda Birlik kurulunca tanıdıklarım vasıtasıyla ilk ana sponsorları ben oldum diyen Çelikin hesap hareketlerini inceleyen Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) da milyonlarca TL para hareketi tespit etti. Savcılık, Çelik hakkında daha sonra dolandırıcılık, rüşvet verme ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından Ankara 35. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açtı.  
Yargıda Birlikin sponsoruyumKendini Yargıda Birlik Platformu kurucu üyesi olarak da tanıtan Çelikin bu sayede adli ve idari makamlarda bulunan hâkim ve savcılarla yakın ilişki kurmaya başladığı iddia ediliyor. Sonrasında bu yakınlığı kullanan Çelikin adliyeye dosyası düşen arasında Gülen yapılanması şüphelilerinin bulunduğu çok sayıda kişinin işini yüksek para karşılığında çözeceğine dair vaatlerde bulunduğu ve bu yollarla haksız kazanç elde ettiği de yöneltilen suçlamalar arasında.
Ankara 5. Sulh Ceza Hâkimliğine çıkarılan Çelik, 8 Ağustos 2020de ise tutuklanarak Sincan Cezaevine konuldu. DW Türkçenin ulaştığı ifadeye göre, Doğan Çelik suçlamaları kabul etmedi. Kendisinin iş insanı olduğunu, 2 bine yakın personeli bulunduğunu ve ayda 400 bin TL kazandığını iddia eden Çelik, 2008 yılında operasyon yapıldı. 22 yıl hapis cezası aldım. Yargıda Birlik kurulunca tanıdıklarım vasıtasıyla ilk ana sponsorları ben oldum dedi.
İfadesinde kimsenin işini yargıda halletmediğini öne süren Çelik, belediye ve kurumlara yılda 3 milyon TL bağış yaptığını, sosyal projelere sponsor olduğunu kaydetti, hayırsever iş insanı imajı çizdi. Çelik, üzerinden çıkan kimliklere ilişkin hakim ve savcı kimliklerini duyduğum hazdan dolayı yaptırdım, hiçbir şekilde kullanmadım açıklamasını yaptı.
Kayyım atanan Güllüoğlu Baklavanın 13 mağazasının sahibi olduğunu da belirten Çelik, sorgusunda Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putinin kayınpederiyle tanıştığını, hatta yakından görüştüğü bir kişi olduğunu dahi öne sürdü.
Savcı izindeyken tahliye edildi
Çelikin tutuklanmasının ardından Ankara Adliyesinde de ilginç gelişmeler yaşandı. Çelikin tutukluluğuna yaptığı ilk itiraz reddedildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı makamında Yüksel Kocamanın oturduğu dönemde Çelikin avukatı, nöbetçi sulh ceza hâkimliğine bu kez yarım sayfalık bir tahliye dilekçesi verdi. Bu sırada soruşturma savcısının da izinde olduğu öğrenildi. Sulh Ceza Hâkimi Eren Şen’in talebi üzerine nöbetçi savcı, dosyayı Sulh Ceza Hâkimliğine gönderdi.
Bu işlemde dönemin başsavcısı Kocamanın onayının olduğu öğrenildi. Sulh Ceza Hâkimi Eren Şen de 2020/5126 sayılı değişik iş kararıyla Doğan Çeliki 19 Ağustos 2020de tahliye etti.
110 milyon TLlik para hareketiDosyaya giren MASAK raporunda Çelikin yaklaşık 10 yılda 110 milyon TLlik para hareketlerinin olduğu belirlendiği ifade ediliyor.
İddianamenin dolandırıcılık bölümünde müşteki olarak iş insanı Oktay Ercan yer alıyor. Ercan ifadesinde, şüpheli Çelikin kendisini avukat ve hukuk danışmanı, Yargıda Birlik Platformu Başkanı ve eski bir yargı mensubu olarak tanıttığını, hakkında yürütülen bir suçla ilgili soruşturma kapsamında Çelike vekalet verdiğini, ancak hiçbir hukuki destek alamadığını öne sürdü. Ercan, bunun karşılığında Çelike 400 bin TL borç verdiğini, parayı da geri alamadığını savundu.
İddianamede, Çelikin gözaltına alındığı sırada araç içerisinde Ankara KOM Şube Müdürlüğünde görevli üç polise de Çanta savcı arkadaşımın, içerisine benim fotoğrafımın bulunduğu sahte hâkim savcı kartları var. Bu kimlikleri imha edin ve tutanağa geçirmeyin. Ben de size araçta bulunan yüklü miktarda parayı size veririm dediği anlatıldı.

Son güncelleme: 19:12 21.04.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı