• Turkhane Logo

AKP seçime mi hazırlanıyor?

İktidarın, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, ücretli kesimlere zam ve

13:56 23 Haziran 2022 Perşembe
AKP seçime mi hazırlanıyor?
İktidarın, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında, ücretli kesimlere zam ve

Muhalefet partilerinde, asgari ücrete Temmuzda ek zam hazırlığı, öğrenci affı, 3600 ek gösterge, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) iktidar tarafından gündeme alınması, erken seçimin işaretleri olarak görülüyor ve sonbaharda erken seçim beklentisi dile getiriliyor.
Siyaset bilimci ve siyasi strateji uzmanı İbrahim Usluya göre atılacak bu adımlar sonuç doğurmayacağı için iktidar, seçim stratejisini ekonomi üzerinden değil, güvenlik ve uluslararası ilişkiler alanında kazanılabilecek zaferler üzerine kuruyor.
 Erdoğan ve iktidar sözcüleri, artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında, ücretli kesimlerin rahatlatılmasına dönük adımların atılacağını sık sık dile getiriyor.Meclise 880 milyar liralık ek bütçe sunan iktidar partisinin, memur, işçi ve emeklilerine Temmuz ayında zam yapılması, 3600 ek gösterge düzenlemesinin yanısıra, asgari ücrete Temmuz ayında ek zammı da gündemine aldı.

Yüzde 40lara yakın dokunuş olacak
AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da dün akşam Habertürkte katıldığı televizyon programında Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere, öyle zannediyorum ki, yüzde 40lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek sözleriyle önümüzdeki aylarda asgari ücrete ek zam hazırlığını duyurdu.
Kurtulmuş, ayrıca EYTlilerin de iktidarın masasında olduğunu söyledi:
Tarih söyleyip beklentiye yol açmak istemem, ama dediğim gibi bu konu hükümetin masasındadır.
Hangi seçenekler konuşuluyor?Asgari ücrete ek zam için farklı seçenekler dile getiriliyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanarak, enflasyona göre oransal artış yapılması seçeneklerden birisi.
Dile getirilen bir başka formül ise işverenin ödediği yaklaşık 750 liralık primi devletin üstlenmesi ve 150 lira dolayındaki işsizlik sigortası fonu kesintisinin yapılmayarak bunların doğrudan net ücrete yansıtılması.
Asgari ücrete oransal zammın, ayrıca bir yasal düzenleme gerektirmediği için komisyonda uzlaşma sağlanması halinde tercih edilebileceği dile getiriliyor.
Muhalefete göre seçim yatırımıMuhalefet, iktidarın uzun yıllardır direndiği EYT ve daha önce yılbaşını işaret ettiği asgari ücrete ek zam konularında attığı adımları, bir erken seçimin işareti olarak görüyor.
İktidarın ekonomideki ağırlaşan yükü daha çok taşıyamayacağını, ücretli kesime yapılacak zamlar ve yaz aylarında meyve sebze fiyatlarındaki düşüşün yaratacağı olumlu havayı da dikkate alarak, sonbaharda erken seçime gidebileceği savunuluyor.
CHPli bazı parti yöneticileri, asgari ücret dahil, ücretli kesimlere yapılacak zammın, enflasyon ve hayat pahalılığına çözüm olamayacağını belirterek, Ücret artarsa, talep artacak ve bu da enflasyonu artıracak. İktidar ne yaparsa yapsın, ekonominin başına kimi getirirse getirsin, ekonomiyi toparlayamaz, sonuç alamaz. Çünkü ekonomiyi bizzat Erdoğan yönetiyor ve sonuçlarını da görüyoruz yorumları yapıyor.
AKP kaynakları ise Meclisten geçen Seçim Yasası düzenlemesi ve ekonomik adımlar dahil, bütün hesapların zamanında bir seçime göre yapıldığını, hayat pahalılığına karşı alınan önlemlerin etkileri görülmeden seçime girilmesinin de risk oluşturacağını belirtiyor.
AKP kulislerinde, üniversite sınav takvimi ve seçimlerin ikinci turu da dikkate alınarak, seçimlerin en fazla Mayıs ortası veya son haftasına çekilebileceği, bunun da bir erken seçim anlamına gelmeyeceği belirtiliyor.
İktidar ekonomik başarı gerekçesiyle erken seçim kararı almazSiyaset bilimci ve siyasi strateji uzmanı İbrahim Uslu ise ekonomide ücretli kesimlerin maaşlarında artış yapılmasının, seçmen üzerinde kalıcı etkisi olmayacağı, dolayısıyla iktidarın da ekonomik başarıya dayalı bir erken seçim stratejisi kurmayacağı görüşünde.
BBC Türkçenin sorularını yanıtlayan Uslu, enflasyonun son derece yüksek olduğunu ve yapılacak ücret zamlarının iyileştirmeden çok, mağduriyetleri azaltmaya dönük olacağına işaret ediyor.
Erdoğanın da zaten enflasyon düşüşü için yılbaşı sonrasını işaret ettiğine dikkat çeken Uslu, iktidarın seçim stratejisini güvenlik ve uluslararası alanda elde edilecek zaferlerden üzerinden kurduğu görüşünde:
Cumhurbaşkanının, Enflasyon yılbaşından sonra düşecek, açıklaması önemli. Bu, Biz bu yılı da yüzde 70lerin üzerinde enflasyonla tamamlayacağız, enflasyon düşmeyecek, fiyat artışları devam edecek demek. Fiyat artışları devam ederken, Kasım ayında bir seçime gitme olasılığını ben çok yüksek görmüyorum.
Ek bütçeye bakıldığında gelirlerin önemli bir kısmının KDV ve ÖTVden olduğunu hatırlatan Uslu, bütçe hedeflerinin gerçekleşmesinin bu vergilerin artmaya başlayacağı anlamına geldiğini söylüyor ve Pandemi döneminde biraz düşürülmüştü, şimdi bunların artacağını gösteriyor diyor.
Vergi artışlarının düşünüldüğü bir dönemde erken seçime gitmenin makul olmadığını savunan Uslu şöyle devam ediyor:
Enflasyon var, vergi artışı yapmışsınız ama aynı zamanda da ekonomide rahatlama oldu diye erken seçime gidiyorsunuz. Bunlar birbiriyle çelişir. O nedenle hükümetin seçim stratejisini ekonomi alanında başarıyla değil, ekonomi dışındaki alanlarda; güvenlik, uluslararası ilişkiler ve buralardan elde edilecek zaferlere göre planladığını düşünüyorum.
Kandile bayrak dikilirse, Suriyeliler geri gönderilirse…Uslu, Egede gerginliğin tırmanması, Suriyeye yapılacak operasyon ve sonrasında bazı Suriyelilerin ülkelerine geri gönderilip, yerleştirilmesi veya PKKya karşı yürütülecek operasyonlarda önemli başarılar elde edilmesi halinde, bunun seçmen davranışlarına iktidar lehine yansıyabileceğine işaret ediyor:
Suriyeye yapılacak operasyon, Egede gerginlik, belki Türkiyede yaşayan bazı Suriyelilerin ülkelerine gönderilip, yerleştirilmesi, Kuzey Irakta kazanılacak zaferler. Hatta bazı yorumcular Kandile Türk bayrağı çekmek gibi hedef olduğunu söylüyor. Bunlar olursa, o zaman erken seçim için uygun atmosfer olacaktır.
Şu anda iktidar bloğunun hiçbir şekilde cumhurbaşkanlığı seçimi veya parlamento çoğunluğunu sağlamayacağının işaretinin görülmediğini belirten Uslu, iktidarın hem sınır ötesi operasyon hem de ekonomi alanında sonuç almak için zaman kazanmaya çalıştığını dile getiriyor:
Ege gerilimi çok büyümez. Ama Suriyeliler geri gitmeye başlarsa başka bir şey olur. Düşünün haftalarca o görüntüleri izliyorsunuz. Kandilde Türk bayrağını veya büyük PKK kamplarının ele geçirildiğini düşünün. Bunların etkisi büyük olur. Mesela 1999da Öcalanın yakalanması Bahçeli ve Ecevite çok yaradı.
İktidar böyle bir başarı hikayesi olmadan ister Kasım, ister Haziran olsun, seçimi kazanamaz. O nedenle süreci uzatıp zaman kazanmaya çalışıyor, bir yandan işte Suudi Arabistanla, Kuveytle yürüyen ilişkiler var. Ya bu operasyonlar üzerinden zafer hikayesi, ya da finansal rahatlamalar sonrasında seçime gitme stratejisi var. Çok fazla seçeneği de yok zaten.

Son güncelleme: 13:56 23.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı