• Turkhane Logo

AB'nin Rusya'ya LNG yaptırımı Türkiye'yi de vurdu

AB, Rus LNG ürününün Birlik limanlarından üçüncü ülkelere satışını yasakladı. Türkiye, Belçika ve Fransa'dan Rus LNG'si alıyordu.

17:47 20 Haziran 2024 Perşembe
AB'nin Rusya'ya LNG yaptırımı Türkiye'yi de vurdu
AB, Rus LNG ürününün Birlik limanlarından üçüncü ülkelere satışını yasakladı. Türkiye, Belçika ve Fransa'dan Rus LNG'si alıyordu.

Avrupa Birliği (AB), üye ülkelerin Rusyadan LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) satın almalarını yasaklamadan Rus LNG sektörünü hedef alan yaptırımlar açıkladı.

Daha önce Rus petrol ve doğal gaz ihracatına kısıtlama getiren Brüksel, ilk kez LNG satışını zorlaştıracak adım attı. Bu, 24 Şubat 2022de işgalin başlamasından beri ABnin açıkladığı 14üncü yaptırım paketi oldu.

DW Türkçenin haberine göre duyurulması birkaç kez ertelenen pakete Almanya, arka kapıdan dolaşarak yaptırımları delmeyi önleyecek düzenlemelerin, Alman şirketlerin ihlalle suçlanabilmesine yol açacağı endişesiyle itiraz ediyordu. Brükselde çıkan tartışmalarda bazı diplomatların Almanyayı yeni Macaristan olmakla suçladığı açıklamalar geçen hafta içinde basına yansımıştı. Berlinin kaygılarını giderecek önlemler alınınca yaptırımlar ilan edildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Pazartesi günü yürürlüğe girecek yeni yaptırım paketinin Rusyanın önemli teknolojilere erişimini daha fazla engelleyeceğini, Moskovanın enerji gelirlerini düşüreceğini, Rus gölge filosu ve gölge bankacılık ağıyla mücadele edeceğini ifade etti.

Rusya, Batı yaptırımlarından kaçarak petrol ve doğal gaz ticaretini sürdürebilmek için menşei belli olmayan gemiler ve alternatif bankacılık yöntemleri kullanıyor.

Tüm detayları açıklanmayan yaptırım paketi temelde Rusyadan LNG satın almayı değil, bu ürünün Avrupa üzerinden üçüncü ülkelere sevk edilmesini engelliyor.

Yaptırımlardan Türkiye de etkilenecek
Avrupada özellikle Belçika, Hollanda, Fransa ve İspanya limanları Asya pazarlarına ulaşabilmek için Rusya için önemli. Arktik sularının donduğu kış aylarında Moskovanın bu limanlara bağımlılığı artıyor.

Türkiye de Belçika ve Fransa üzerinden Rus LNGsinin alıcıları arasında. Dolayısıyla Türkiye, son yaptırımlar sebebiyle bu limanlar üzerinden Rus LNGsi satın alamayacak.

Ankara, Rus LNG ürününe olan bağımlılığını azaltmak ve kaynaklarını çeşitlendirmek için geçtiğimiz haftalarda Amerikan enerji şirketi Exxon Mobil ile görüşme yürüttüğünü açıklamıştı.

Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi (CREA) raporuna göre ABnin geçen yılki Rus LNG faturası 8,3 milyar euroyu buldu. Rusya, tüm LNG ihracatının yüzde 49unu Avrupaya yapıyor. Birlik, Moskovanın en büyük müşterisi konumunda. Rus LNG ticaretinde gemicilik ve sigorta hizmetlerinin neredeyse tek yararlanıcısı da Batılı devletler oldu. 2023te G7 ülkelerinin denizcilik sektörleri dünya çapında Rus LNG ticaretinin yüzde 93ünü gerçekleştirdi.

Son güncelleme: 17:47 20.06.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı