• Turkhane Logo

ABD'de 'gizli belge' skandalı büyüyor: Biden'ın evinden yenileri çıktı

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware’deki evinden 5

23:58 14 Ocak 2023 Cumartesi
ABD'de 'gizli belge' skandalı büyüyor: Biden'ın evinden yenileri çıktı
Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware’deki evinden 5

ABDde gizli belge skandalı büyüyor. Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Delaware’deki evinden 5 gizli ibareli belge daha çıktığını açıkladı.
Bidenın danışmanlarından Richard Sauber, çarşamba gününden beri Başkanın, Biden Diplomasi Merkezi ve Delaware’deki konutunda ortaya çıkan belgelerle ilgili süreci özetleyen bir açıklama yayımladı.
İki yerde de ele geçirilen gizli ibareli belgeleri incelemek için Ulusal Arşivler ve Adalet Bakanlığı ile koordineli bir süreç izlediğini aktaran Sauber, perşembe günü Biden’ın Wilmington’daki konutunda ele geçirilen gizli bir belgeyi almak için Başkanın konutuna gittiğini ve kendisine eşlik eden Adalet Bakanlığı yetkilileriyle oradaki dokümanların arasında gizli ibareli 5 belge daha bulduklarını kaydetti.
Sauber, belgelerin orada Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edildiği bilgisini paylaştı.???????
Biden’ın Danışmanı, açıklamasında, Beyaz Saray’ın Adalet Bakanı tarafından atanan özel yetkili savcı ile işbirliği yapacağını bildirdi.
BİDENIN OFİSİNDEN ÇIKAN GİZLİ BELGELER
Bidenın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocakta yaptığı açıklamada, Bidenın, Penn Biden Merkezindeki kişisel ofisinde, 2 Kasım 2022de başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan bazı gizli bilgiler içeren az sayıda belgenin bulunduğunu söylemişti.
Belgelerin kilitli bir dolapta bulunduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Bidenın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı.
Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda şaşırdığını söyleyerek, belgelerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.
Başkan Biden, FBI ajanlarının 8 Ağustos 2022de Trumpın Palm Beachteki Mar-a-Lago malikanesinde yaptıkları aramada, gizli belgelerin bulunması üzerine Biri nasıl bu kadar sorumsuz olabilir? yorumunu yapmıştı.
Trumpı bu konuda eleştiren Bidenın da konutundan gizli belgelerin çıkması karşısında Cumhuriyetçiler, Başkan Bidena karşı eleştirilerinin dozunu artırdı.
Adalet Bakanlığı, söz konusu belgelere ilişkin inceleme yapmak üzere özel yetkili bir savcı atamıştı.

Son güncelleme: 23:58 14.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı