• Turkhane Logo

AB, bir havayolu şirketine daha sınırlama getirdi

Antalya merkezli havayolu şirketine AB'ye uçuşları yasaklandı.

12:42 02 Nisan 2024 Salı
AB, bir havayolu şirketine daha sınırlama getirdi
Antalya merkezli havayolu şirketine AB'ye uçuşları yasaklandı.

TURKHANE.COM- MOSKOVA 
Avrupa Birliği, Rusya bağlantısı nedeniyle Antalya merkezli havayolu şirketi Southwind Hava Yollarına yasaklama getirdi.
AB, Rusya ile bağlantılı olduğu ve finansal kaynağın Rus işadamı tarafından karşılandığını ileri sürerek Antalya merkezli Southwind Hava Yollarına uçuş yasağı getirdi.
Finli havacılık otoritesinin yaptığı araştırmalar sonucunda Southwindin ana mülkiyet payının ve fiili kontrolünün Türkiyede değil Rusyada olduğu ve Rus aktörlerle bağlantılı olduğu sonucuna varıldığı ileri sürüldü.
Bunun sonucunda Finlandiya Southwinde Antalya-Helsinki arasında uçuş izni vermezken, diğer Avrupa ülkelerinin ilk başta nasıl davranacağı sorusu ortaya çıktı. Sonrasında ise Avrupa hava sahasının tamamı Southwinde kapatıldığı için, şirketin Zürihe de uçamayacağı kaydedildi.
Southwind Hava Yolları Almanyada Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Münih ve Stuttgarta uçmak istiyordu. Ayrıca Yunanistanın Kandiye kenti de uçuş programında yer almıştı.
AB hava alanları ve hava sahası Şubat 2022den bu yana Rus uçaklarına ve havayollarına kapalı. ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya da aynı önlemi almıştı. Rusya da buna yanıt olarak hava sahasını 36 ülkenin hava taşıyıcılarına kapatarak karşılık vermişti.

Son güncelleme: 12:42 02.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı