• Turkhane Logo

83 yaşındaki Özkan için bir kez daha 'Cezaevinde kalamaz' raporu

27 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a bir kez daha cezaevinde kalamaz raporu verildi.

19:41 21 Haziran 2022 Salı
83 yaşındaki Özkan için bir kez daha 'Cezaevinde kalamaz' raporu
27 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a bir kez daha cezaevinde kalamaz raporu verildi.


Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikastıyla ilişkili olduğu iddiasıyla 27 yıldır cezaevinde bulunan 83 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, geçen hafta rahatsızlanması üzerine hastaneye sevk edilmek istendi. Özkan, tüm raporlara rağmen tahliye edilmemesi nedeni hastaneye gitmek istemedi. Tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetimi ve avukatların görüşmesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Özkan’a cezaevinde kalamaz raporu verildi.

DEMANS HASTALIĞI VAR


Özkan’ın hastalığının özellikle Gazi Yaşargil Hastanesi Psikiyatri Heyeti’nin raporunda demans hastalığına işaret ederek cezaevi psikoloğunun Özkan’ın tek başına işlerini göremediği, yalnız tuvalete bile gidemediği, unutkanlığının olduğunun not ettiğini belirtti. Nöroloji Heyeti, gözlem notunda hastanın yardım olmadan günlük yaşamını sürdüremediği kaydedilen raporda, Kardiyoloji Heyeti ise Özkan’ın kalp kapak hastalığının bulunduğunu belirtti.

ANİ ÖLÜME NEDEN OLACAK KALP HASTALIĞI

Teşhis bölümünde zehirli guatr olarak tanımlanan hipertiroidi, günlük hayata faaliyetlerini kısıtlayacak hipertansiyonu, ani ölüme neden olan koroner arter hastalığı (KAH) diye tabir edilen kalp hastalığı, yine kalp kapak hastalığı, ikinci evre böbrek hastalığı bulunduğu notu düşüldü.

Özkan’ın sürekli hastalık ve kocama durumu olduğuna işaret edilen raporda, Özkan’ın cezasının ertelenmesi gerektiği, cezanın infazının cezaevinde infazı halinde hayati bakımdan tehlike arz ettiği, cezanın bir yıl süre ile ertelenmesi gerektiği görüşü bildirildi.

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan cezaevinde kalamaz raporu sonrası yine geçtiğimiz hafta İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Özkan, buradaki işlemlerinin ardından tekrar Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne getirildi.

Adli Tıp Kurumu ise Özkan’ın durumuna ilişkin raporunu henüz tamamlamadı. 

Son güncelleme: 19:41 21.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı