• Turkhane Logo

– 5 derecede et kuyruğuna girdiler

Türkiye’nin her yerinde uzayan et kuyruklarına bir yenisi daha eklendi. Hayvancılığın başkenti Erzurum’da yüzlerce kişi ucuz et kuyruğuna girdi.

12:49 03 Şubat 2023 Cuma
– 5 derecede et kuyruğuna girdiler
Türkiye’nin her yerinde uzayan et kuyruklarına bir yenisi daha eklendi. Hayvancılığın başkenti Erzurum’da yüzlerce kişi ucuz et kuyruğuna girdi.

Hükümetin uyguladığı ekonomi politikaları sonucu yaşanan ekonomik kriz her geçen gün etkisini artırıyor. Erzurumda vatandaşlar ucuz et alabilmek için eksi 5 derece soğuk ve yoğun kar yağışı altında Et ve Süt Kurumu (ESK) mağazası önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. ESK önündeki manzara akıllara Mahzuni Şerifin ‘ince ince bir kar yağar fakirlerin üstüne türküsünü getirdi.
Piyasaya göre daha ucuz et satışının yapıldığı ESK mağazalarının önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Erzurum merkez Yakutiye İlçesi Gez Mahallesinde bulunan ESK mağazasının önünde soğuk hava ve kar yağışına aldırmadan kuyruğa giren vatandaşlar, “Milletvekilleri ne yapıyor. Aldıkları para zıkkım olsun onlara. Altı tane milletvekili çıkaran bu Erzurumun hele haline bak?” diye tepki gösterdi


‘500 METRE KUYRUK VAR
Kuyrukta et sırası bekleyen vatandaşlar, “Bu kış vaktinde memlekette acımızdan öleceğiz. 8 bin lira maaş veriyorlar. Halimiz ortada. Hayvancılık, tarım bölgesi olan yerde etsizlik yaşıyoruz. Sabah 5ten beri burada kar altında et kuyruğundayız.  Vatandaşın hali işte bu. Türkiyeyi bu hale getirdiler. Bakın 500 metre kuyruk var” diye konuştu.
Nüfusunun yüzde 45inin geçimini tarım ve hayvancılıktan sağladığı Erzurumun yüzölçümünün yüzde 63ü meralardan oluşuyor. Türkiyenin ‘et deposu olarak nitelendirilen ve ‘Hayvancılığın Başkenti olarak bilinen Erzurum, 16 milyon dekarla Türkiyenin yüzde 11inden fazla mera alanına sahip.

Son güncelleme: 12:49 03.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı