• Turkhane Logo

Yabancı yatırımcı: 2018 kabustu, tekrar ederse paramızı Türkiye'den çekeriz

2018’i kabus yılı olarak tanımlayan yabancı yatırımcı ‘tekrar ederse Türkiye’den çekiliriz’ mesajı verdi ve mali istikrar talep etti.

12:52 23 Mart 2019 Cumartesi
Yabancı yatırımcı: 2018 kabustu, tekrar ederse paramızı Türkiye'den çekeriz
2018’i kabus yılı olarak tanımlayan yabancı yatırımcı ‘tekrar ederse Türkiye’den çekiliriz’ mesajı verdi ve mali istikrar talep etti.

Sözcü Gazetesinden Sayime Başçının haberine göre siyasi ve ekonomik gündem bir kez daha seçim sürecine odaklanırken, yabancı yatırımcı ağustos ayından bu yana krizde olan Türkiye ekonomisine resti çekti. Türkiyenin bir an önce dengeli bir mali politika uygulamasına geçerek, 2018e benzer bir sürecin önüne geçmesi gerektiğini vurgulayan portföy yöneticileri, geçen yıl yaşananların tekrarlanması durumunda Türkiyeden yatırımlarını çekeceklerini açıkladı.
POLİTİK HATALAR YAPILDI
Bu yıl 2000 katılımcı ile Capital ve Ekonomist Dergisi tarafından 8incisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesinde bir araya gelen iş insanları, Türkiye ekonomisini tartıştı. Türkiyede 20 yıldır milyarlarca dolarlık yatırıma imza attıklarını kaydeden BlueBay Asset Management Kıdemli Stratejisti Timothy Ash, Türkiyedeki politikanın yatırımlarda devamlılık için büyük önem taşıdığını dile getirdi. Konuşmasında 2018i kabus bir yıl olarak tanımlayan Ash, Türkiye ekonomisine dair şu yorumu yaptı: “Biz 2018i bir daha yaşamak istemiyoruz. Yabancı yatırımcı olarak 2018 kabus yılıydı diyebiliriz. Sorunlara karşı birçok entrika ve her şey dışarıdan geldi yorumları yapıldı. Sorun bence tam olarak anlaşılmadı. Ülkenin içinde yapılan politik hataların dengelenmesi ve yeni bir gelir modeli olması gerekiyor. Bankaların bilanço sorunu ve TL üzerindeki baskı, pozitif durumlara rağmen bir problem. Ancak insanlar şimdi farklı şeyler yapmak istiyor. Son 6 ayda politikada pozitif farklılıklar gördüm. Bizim beğenmediğimiz politikalar var, ama sanıyorum seçimler bittikten sonra diğer seçimlere kadar 4 yıl daha geçecek. Biz gerçekten güvenilir bir maliye politikası bekliyoruz. Biz yabancı yatırımcılar düşman değiliz, biz para kazanırsak siz de kazanırsınız. Daha fazla para yatırımı yapmak istiyoruz. Fakat 2018 gibi bir yıl daha olursa bir daha yatırım yapmayacağız ve olan parayı geri çekeceğiz. Bu insanların çoğu hikayeye inanıp para kaybetti. Portföy yatırımcısı geçen yıl gibi bir yıl daha yaşarsa paralarını geri çekecek.”
Stratejist Timothy Ash
S-400DE HATA YAPILIYOR
Türkiyenin batı ile yakınlaşması ve ilişkileri iyileştirmesi gerektiğini anlatan Ash, Türkiyenin makro anlamda yatırım finansman ve ticaretinin üçte ikisinin Batı ile olduğunu dile getirdi. S-400 meselesinin çözülmesi gerektiğini ve her iki tarafın da hata yaptığını anlatan Ash, yatırımcı olarak kazan kazan çözümleri istediğini söyledi.
Türkiyenin evine biraz çeki düzen vermesi gerektiğini söyleyen Ash, bir kriz yaşandığını belirterek mali konularda normalleşme, uluslararası piyasalarla iyi geçinme gibi kriterler aradıklarını anlattı.

BİZİM MAHALLE TEHLİKELİ
Batının Türkiyeyi yalnız bırakmaması gerektiğini ve bu durumda Türkiyenin de kendi çözümlerine yöneldiğini dile getiren Ümit Leblebici, “Bizim mahalle biraz tehlikeli bir mahalle. Herkesin farklı ilişkileri, çıkarları var. Bizim mahalle pek tekin değil” diye konuştu.

Son güncelleme: 12:52 23.03.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı