• Turkhane Logo

TL’de Londra rüzgârı: Dolar 2018’i kaçla kapatacak?

Türk lirası dolardaki 7 lira seviyelerinden sonra ciddi bir yükseliş trendine girdi. 5.00 lira seviyelerine doğru yol alan liradaki değer kazanma, hem ABD ile olan ilişkilerdeki poztif seyir hem de Merkez Bankası müdahaleleriyle gerçekleşiyor.

11:27 27 Kasım 2018 Salı
TL’de Londra rüzgârı: Dolar 2018’i kaçla kapatacak?
Türk lirası dolardaki 7 lira seviyelerinden sonra ciddi bir yükseliş trendine girdi. 5.00 lira seviyelerine doğru yol alan liradaki değer kazanma, hem ABD ile olan ilişkilerdeki poztif seyir hem de Merkez Bankası müdahaleleriyle gerçekleşiyor.Ancak uzmanlar, bunun kısa süreli olacağını, yeni yıl ile birlikte tekrar bir düşüşe geçileceği uyarısında bulunuyor.

Petrol fiyatlarının da etkilediği dolar ve Euro, son 4 ayın en düşük seviyelerine inmiş durumda.


Dünya gazetesinde yer alan habere göre, kurlardaki bu düşüş için dört ana sebep gösteriliyor.

FED’in 2019’da agresif faiz artırmayacağı beklentisi ile ABD 10 yıllık faizlerindeki düşüş, petrol fiyatlarındaki gerilemenin Türkiye cari açığını azaltması, ABD-Türkiye ilişkilerinin düzelmesi ve TL’nin faizinin yüksek olması…

Analistler, Türk Lirası’na Londra’dan ciddi bir talep olduğunu belirtirken net satıcının yabancılar olduğunu vurguluyor. Döviz mevduatlarındaki artışın Londra’daki bu olumlu rüzgârdan kaynaklandığı düşünülüyor.

Analistler, “Her düştüğü seviyeden alım yapan yerli yatırımcı kur çıkmadıkça yoruldu. Vatandaşın gündeminde dolar hafifledi” yorumunu yapıyor.

Dolar kurunun 2018 yılını hangi seviyeden kapatacağı ise merak konusu. Birçok uzman, yazıp çiziyor ve videolar çekiyor. Dünya’nın haberine göre yıla 3,79 seviyelerinde başlayan ve yıl içerisinde 7,21 seviyelerini gören dolar/TL’nin yılı 5’in üzerinde kapatmasına kesin gözle bakılıyor. 

Enflasyon ve cari açıktaki düşüşün devam etmesi ve Halkbank’a bir ceza kesilmemesi durumunda kurun 20 kuruş daha düşmesi bekleniyor.

Analistlerin çizdiği senaryoya göre, 10 yıllık faizler yüzde 15’e inebilir, Borsa Endeksi ise 100 bine çıkabilir. Bu düşüşün arkasında temel bir sebep olmadığı için önümüzdeki günlerde kar realizasyonu ile kur tekrar yükselecek ve 2018’i 5,4550 seviyelerinden kapatacak.

 

Son güncelleme: 11:27 27.11.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı