• Turkhane Logo

S&P’dan Türkiye değerlendirmesi: Yumuşak iniş bekliyoruz

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Türkiye'de ekonominin yeniden dengelendiğini belirtti. Kuruluş,

00:46 06 Aralık 2023 Çarşamba
S&P’dan Türkiye değerlendirmesi: Yumuşak iniş bekliyoruz
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s Türkiye'de ekonominin yeniden dengelendiğini belirtti. Kuruluş,

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), internet üzerinden Gelişmekte Olan Piyasalara Bakış: Türkiye 2024 Görünümü başlıklı bir toplantı düzenledi.

Toplantıda, Türkiyenin son dönemde ekonomik istikrarın artırılması amacıyla atılan adımların etkilerini değerlendiren S&P Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisinin aslında yeniden dengelendiğine dair artan kanıtları yansıtacak şekilde Türkiyenin B kredi notunu korurken, kredi notunu olumlu yükselttik dedi.

“TASARRUF ARTTI, TÜKETİM YAVAŞLADI, İTHALAT AZALDI”

Türkiye’nin bu yılın üçüncü çeyrek büyüme verisine ilişkin değerlendirmede bulunan Gill, “Genel olarak, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulamaya konmasının, ekonominin yeniden dengelenmesi, yurt içi tasarrufların artması, tüketimin yavaşlaması ve dolayısıyla ithalatın da azalması açısından fayda sağlamaya başladığı yönünde işaretler olduğunu düşünüyoruz” İfadelerini kullandı.

“YUMUŞAK İNİŞ” VURGUSU

Türkiye ekonomisin genel görünümünü de değerlendiren Gill, Temel senaryomuz Türk ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağı yönündedir diye konuştu.

“NOTU YÜKSELTEBİLİRİZ”

Türkiye’nin ilerleyen dönemde kredi notunun yükseltilebilmesi için aranacak koşullara da değinen Gill, “Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, yurt içi tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış, Türkiyenin kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu da yükseltebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

“BANKALARDA SERMAYE KAYBI BEKLİYORUZ”

Toplantıda Türk bankalarının görünümünü değerlendiren S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz da Türk bankalarının yeterli sermaye tamponlarına sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Tabii ki para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bankalarda bir miktar sermaye kaybı bekliyoruz. Ama bunun yönetilebilir (koşullar) olacağını düşünüyorum. Ayrıca bankaların çoğunun son iki yıldır ihtiyaç halinde kullanabilecekleri ücretsiz provizyon ayırması da rahatlatıcı bir unsur.

Son güncelleme: 00:46 06.12.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı