• Turkhane Logo

S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti.

12:28 23 Ocak 2021 Cumartesi
S&P Türkiye'nin kredi notunu açıkladı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notu ile not görünümünü teyit etti.

S&Pden yapılan açıklamada, Türkiyenin döviz cinsinden kredi notunun B+, yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise BB- olarak teyit edildiği bildirildi.

Ülkenin kredi notu görünümünün ise durağan olduğu kaydedilen açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen Türkiye ekonomisinin 2020de kredi teşvikinin etkisiyle yüzde 0,9 büyüdüğünün tahmin edildiği belirtildi.
S&P, temmuz ayında yaptığı tahminlerde Türkiye ekonomisinin 2020de yüzde 3,3 daralacağı tahmininde bulundu.
Türkiye ekonomisinin büyümesine ilişkin tahminde önemli bir yukarı yönlü revizyon yapıldığına işaret edilen açıklamada, Covid-19 salgınına rağmen, Çin, Mısır ve Vietnamın dışında, Türkiye ekonomisinin geçen yıl büyüme kaydedecek bir diğer önemli gelişen piyasa ekonomisi olduğuna inanıldığı aktarıldı.
Açıklamada, para politikasını sıkılaştırma yönünde alınan son kararların daha konvansiyonel bir politikaya dönüşün sinyalini verirken, Türkiyenin 2020 sonunda GSYHnin yüzde 35ini oluşturarak ılımlı kalan net kamu borcunun da manevra alanı bıraktığı ifade edildi.
Türkiye ekonomisinin, enflasyon düşerken ve cari açık azalırken, toparlanmaya devam etmesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, kısa vadede ülkenin ekonomik büyümesinin dış ortama ve Türkiyedeki aşı uygulamasına bağlı olacağının düşünüldüğü aktarıldı.
Açıklamada, Türkiyenin para politikasının 2020 sonlarına doğru önemli ölçüde değiştiğine dikkat çekilerek, son dönemde atılan adımların devam etmesi halinde yüksek kalan enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

Son güncelleme: 12:28 23.01.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı