• Turkhane Logo

Merkez Bankasının müdahalesi de yetmedi! DOLAR ÇILDIRDI: 5.28 TL

Dolar/TL yeni haftada rekorlarını sürdürüyor.

20:06 06 Ağustos 2018 Pazartesi
Merkez Bankasının müdahalesi de yetmedi! DOLAR ÇILDIRDI: 5.28 TL
Dolar/TL yeni haftada rekorlarını sürdürüyor.

Cuma günkü işlemlerde 5.11in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, Temmuz ayı Türkiye enflasyon verisi sonrasında bir miktar gerilemişti.

ABDde açıklanan tarım dışı istihdam verisi sonrasında düşüşünü sürdüren kur, haftayı 5.08li seviyelerde tamamlamıştı.

Türkiyede enflasyon Temmuzda yıllık yüzde 15.85 ve aylık yüzde 0.55 ile beklenenden iyi geldi. Öte yandan yine Cuma günü açıklanan ABD Temmuz ayı istihdam verisi 157 binlik artışla 193 binlik beklentiyi yakalayamadı.


YENİ REKOR

Dolar/TL kuru, Pazartesi günü erken işlemlerde 5,1167den işlem gördü, ilerleyen saatlerde yükselişi hızlandırdı ve %1.5in üzerinde artışla 5.19 seviyesini de aştı. Akşam saatlerinde kur tekrar yükselişe geçti ve 5.2462 seviyesine çıktı. Türk Lirası hem dolarhem de euro karşısında günlük yüzde 3ten fazla değer kaybına uğradı.

Euro/TL  de 6.06 seviyesini görerek rekor tazeledi.  An itibari ile dolar 5,28i gördü. 

TEB/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte TLdeki değer kaybına dair Türk lirası’nın bu performansını ABD-Türkiye ikili ilişkilerindeki haber akışı ve İran yaptırımlarının yarın yürürlüğe girecek olması kadar, 100-günlük eylem planında kamu harcamalarının azaltılması konusunda somut bir gelişme olmamasına bağlıyoruz. değerlendirmesini yaptı. 

HAREKET SÜREBİLİR 

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HTye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyridolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim dedi. 

Son güncelleme: 20:06 06.08.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı