• Turkhane Logo

Londra Borsası tahtını Paris'e kaptırdı

Veriler, ekonomideki gerilemenin İngiltere'deki şirketler üzerinde etkisini gösterdiğini ve Londra borsasının Avrupa'nın en değerli borsası konumunu yitirdiğini gösteriyor.

09:46 15 Kasım 2022 Salı
Londra Borsası tahtını Paris'e kaptırdı
Veriler, ekonomideki gerilemenin İngiltere'deki şirketler üzerinde etkisini gösterdiğini ve Londra borsasının Avrupa'nın en değerli borsası konumunu yitirdiğini gösteriyor.

Döviz hareketleri ve Fransız lüks tüketim maddelerine talebin artması nedeniyle şirketlerin toplam değeri bakımından Fransa ilk sıraya yerleşti.

Bloomberg haber ajansı verilerine göre, kayıtların tutulmaya başlandığı 2003 yılından bu yana Paris ilk kez Londrayı geride bıraktı.

Enflasyonun yükselmesiyle İngilterenin bu yıl resesyona girmesi bekleniyor.

Bloombergin hesaplamalarına göre İngiliz hisselerinin toplam değeri 2.821 trilyon dolar iken Fransız hisselerinin değeri 2.823 trilyon dolar civarında.

Yahoo Financee göre 2016daki Brexit referandumu öncesinde iki borsanın büyüklükleri arasında 1,5 trilyon dolarlık fark vardı.

Tüketicilerin harcamalarını kısıtlaması ve işletmelerin yüksek maliyetlerle mücadele etmesi nedeniyle İngilterenin orta ölçekli şirketlerinin hisseleri özellikle kötü durumda.

Orta ölçekli şirketlerden oluşan Londradaki FTSE 250 hisse endeksi son 12 ayda neredeyse yüzde 17 oranında geriledi.

En büyük düşüşü yaşayanlardan biri olan Marks & Spencer yüzde 40 değer kaybetti.

İngiliz firmaları ayrıca eski başbakan Liz Trussın ara bütçesinden bu yana sterlindeki düşüşten de etkilendi; mal ve hammadde ithalatı daha pahalı hale geldi.

Buna karşın Bloomberge göre, döviz hareketleri de Fransız şirketlerinin lehine işledi.

Fransa borsası, özellikle Çinde talepteki toparlanma sayesinde de desteklenen lüks mal üretimindeki canlanma ile gelişti.

Moda markası Louis Vuittonun sahibi olan LVMHnin hisseleri son altı ayda yüzde 22 artarken, Hermes yüzde 37 yükseldi.

Bloomberg verilerine göre, Çinli müşteriler pandemi öncesinde lüks mallara yönelik küresel talebin yaklaşık yüzde 35ini oluşturuyordu.

Son güncelleme: 09:46 15.11.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı