• Turkhane Logo

JP Morgan'dan Türkiye öngörüsü: Mayısta enflasyon yüzde 55

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan rapora göre; Türkiye'de enflasyonun mayısta yüzde 55'e ulaşması, kasımda ise yüzde 50 seviyesinde seyretmesi bekleniyor.

11:14 06 Ocak 2022 Perşembe
JP Morgan'dan Türkiye öngörüsü: Mayısta enflasyon yüzde 55
ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan tarafından hazırlanan rapora göre; Türkiye'de enflasyonun mayısta yüzde 55'e ulaşması, kasımda ise yüzde 50 seviyesinde seyretmesi bekleniyor.Enflasyonunun aralık ayında son 19 yılın zirvesine ulaşarak yüzde 36,8 olmasının ardından, JP Morgan Türkiye ekonomisine ilişkin öngörülerini paylaştı. 

Aralık ayındaki sürpriz enflasyondan sonra 2022 ve 2023 için enflasyon beklentilerini revize ettiklerini belirten banka, mayıs ayında enflasyonun yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve kasıma kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü. Bloomberghtde yer alan habere göre 2022’nin sonunda enflasyonun yüzde 35 seviyesine düşebileceğini belirten JP Morgan, 2023 yıl sonu enflasyon beklentisini de yüzde 15 olarak revize etti.


MERKEZ BANKASI İÇİN BİLE GERÇEKÜSTÜ OLUR

“Politika yapıcılardan hiçbir pişmanlık işareti görmüyoruz ve bundan dolayı gelecek aylarda sıkı para politikası izleneceğini düşünmüyoruz” ifadesine yer verilen raporda, daha fazla parasal genişlemenin Merkez Bankası için bile gerçeküstü olacağı vurgulandı.

Çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs da müşterilerine gönderdiği notta, Mevsim etkisinden arındırılmamış aylık enflasyonun sürpriz biçimde yüzde 13,6 seviyesine yükselmesiyle Türkiyede enflasyonun birinci çeyrekte yüzde 40 seviyesini aşacağını ve yılın büyük bölümünde o seviyede kalacağını tahmin ediyoruz analizine yer vermişti. 

Son güncelleme: 11:14 06.01.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı