• Turkhane Logo

Fitch “Hükümet müdahale edebilir” dedi 14 Türk bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 14 Türk bankasının uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu düşürdü, not görünümünü negatif olarak belirledi.

20:13 19 Temmuz 2019 Cuma
Fitch “Hükümet müdahale edebilir” dedi 14 Türk bankasının notunu düşürdü
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 14 Türk bankasının uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunu düşürdü, not görünümünü negatif olarak belirledi.Fitch, yabancıların sahip olduğu 12 Türk bankası ile bağlı kuruluşların ve 2 kamu bankasının uzun dönemli döviz cinsinden kredi notunun indirildiğini açıkladı. Fitch’e göre bankaların not görünümü de negatif.

Bu karar, 12 Temmuz 2019’da Türkiye’nin ülke kredi notunun düşürülmesinin ardından geldi.


KAYDA DEĞER BOZULMA OLURSA…

Fitch’ten yapılan açıklamada, yabancıların sahip olduğu Türk bankalarının notunun “BB-“den “B+”ya indirilme nedeni olarak, Türkiye’nin dış finansmanında kaydadeğer bir bozulma olması durumunda hükümetin bankacılık sektörüne müdahale riskinin artması gösterildi.

Kamu bankalarının not indirimi ise “Fitch’in Türk yetkililerin, ülkenin dış finansmanındaki zorlanma için artan potansiyel dikkate alındığında, dövize zamanında ve yeterli destek sağlama yeteneğine yönelik artan risklere ilişkin görüşünü” yansıtıyor.

LİSTEDE HANGİ BANKALAR VAR?

Fitch’in notunu düşürdüğü bankalar Türkiye Garanti Bankası AŞ, Yapı ve Kredi Bankası AŞ, Türk Ekonomi Bankası, QNB Finansbank AŞ, ING Bank AŞ, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Alternatifbank AŞ, Türkiye Finans Katılım Bankası, Burgan Bank AŞ, ICBC Turkey Bank AŞ., BankPozitif Kredi ve Kalkınma Bankası, Denizbank AŞ, Türkiye İhracat Kredi Bankası AŞ (Türk Eximbank) ve TÜrkiye Kalkınma Bankası AŞ (TKYB) şeklinde sıralanıyor.

Son güncelleme: 20:13 19.07.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı