• Turkhane Logo

Enerji Bakanlığı yatırımlarını vergi cenneti adalara yönlendirdi!

Bir dönem damat Berat Albayrak’ın da başında olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın vergi cenneti olarak nitelendirilen ada ülkelerinde şirketleri olduğu ortaya çıktı.

12:46 12 Ocak 2021 Salı
Enerji Bakanlığı yatırımlarını vergi cenneti adalara yönlendirdi!
Bir dönem damat Berat Albayrak’ın da başında olduğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın vergi cenneti olarak nitelendirilen ada ülkelerinde şirketleri olduğu ortaya çıktı.Bakanlığın Jersey Kanal Adaları, Finlandiya, Rusya, Lüksemburg, ABD, Çin ve Hong Kong’da 14 şirketi bulunuyor. 

Enerji Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın vergi cenneti olarak anılan ülkelerde kurduğu şirketleri açıkladı. TBMM KİT Komisyonu Üyesi Yasin Öztürk’ün sorularına verilen cevapta, yurt dışında bakanlıkla ilgili 14 şirket bulunduğu belirtildi.


BAKAN: YABANCI ORTAKLARI YOK

ANKA’da yer alan habere göre İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e bakanlığın ilgili teşebbüslerinin yurt dışında kurduğu şirketleri sordu. Öztürk’ün önergesine verilen yazılı yanıtta, “Bakanlığımız ilgili olan kamu iktisadi teşebbüslerinin yurtdışında 14 adet şirketi bulunmaktadır. Bahse konu şirketler Jersey Kanal Adaları, Finlandiya, Rusya, Lüksemburg, ABD, Çin ve Hong Kong’da bulunmakta olup, hiçbir şirketin yabancı ortağı bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

VERGİ KAÇIRMAK İÇİN YAPMIYORUZ

Bakanlığın, ‘en büyük 20 vergi cenneti’ listesinde yer alan Jersey Kanal Adaları, Lüksemburg ve Hong Kong’da şirketleri bulunuyor. Jersey Kanal Adaları’nda 2015 yılında EÜAŞ tarafından kurulan şirketle ilgili olarak dönemin EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, “Biz bir ihale yaptığımızda o ihaleyi 10 yılda sonlandıramıyoruz. Kazanamayan kazananı mutlaka şikayet ediyor. Veyahut da bizi şikayet ediyor. Jersey Adaları’nda kuracağımız şirketle bundan kurtuluyoruz. Bunu vergi kaçırmak adına yapmıyoruz” demişti.

ŞİRKETLER PETROL TİCARETİ YAPIYOR, ÇALIŞANLARIN UYRUĞU GİZLENİYOR

Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın verdiği yanıtta, yurt dışındaki şirketlerde toplam 84 personel çalıştığı belirtilirken, çalışanların uyruğu hakkında bir bilgi yer almadı. Şirketlerle ilgili, “Yurtdışındaki şirketler, boru hattı çalışmaları, saha servis hizmetleri, petrol ve petrol ürünleri ticareti, bor ürünlerinin pazarlama ve satışı, elektrik enerjisi üretimi, İşletilmesi, bakımı, onarımı ve rehabilitasyonu, elektrik ticareti, yakıt ve atık yönetimi vb. alanlarda faaliyet göstermektedir” bilgileri paylaşıldı.
 

Son güncelleme: 12:46 12.01.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı