• Turkhane Logo

ENAG kurucusu Veysel Ulusoy: Açlık sınırı 12 bin liradan aşağıda değil

ENAG kurucusu Veysel Ulusoy, "Ayrı bir endeks olarak vermiyoruz ama bu sınırın 12 bin liradan aşağıda olmadığını belirtmek isterim” dedi.

10:14 13 Temmuz 2022 Çarşamba
ENAG kurucusu Veysel Ulusoy: Açlık sınırı 12 bin liradan aşağıda değil
ENAG kurucusu Veysel Ulusoy, "Ayrı bir endeks olarak vermiyoruz ama bu sınırın 12 bin liradan aşağıda olmadığını belirtmek isterim” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) alternatif enflasyon rakamları açıkladığı için hükümetin hedefindeki Enflasyon Araştırma Grubu’nun (ENAG) kurucusu Prof. Dr. Veysel Ulusoy, açlık sınırıyla ilgili, “Ayrı bir endeks olarak vermiyoruz ama bu sınırın 12 bin liradan aşağıda olmadığını belirtmek isterim” açıklamasında bulundu.

Halk TV’den İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan ENAG kurucusu Ulusoy, açlık sınırına ilişkin, “Açlık sınırı dört kişilik bir ailenin temel ihtiyaçlarını kapsayan bir parasal eşik noktasıdır. Örneğin peynir, yoğurt, tavuk eti, kırmızı et, balık, meyve, sebze ve bakliyat, un, ekmek, makarna ve pirinçten oluşan sepetin fiyatı ve fiyat değişimini ifade eder. ENAG olarak bunu ayrı bir endeks olarak vermiyoruz ama bu sınırın 12 bin liradan aşağıda olmadığını belirtmek isterim” değerlendirmesinde bulundu.

‘PUSULA TAM ANLAMIYLA ŞAŞMIŞ DURUMDA’ 


Ulusoy, ekonomi yönetiminin küresel sorunlara ‘alaycı’ tavırla yanıt verdiğini belirterek, sorunların da burada başladığını söyledi: “Sorunlar 2020 yılında başladı. Küresel emtia fiyatlarındaki kıpırdanmaya planlama ile yanıt vermemiz gerekirken biz ‘paramız var ki ithal ediyoruz’ yaklaşımıyla, alaycı bir tavırla yanıt verdik. Bu lakayıtlık tarım başta olmak üzere tüm sektörlerde geçerliydi. Ama milli krizimizin başlangıç tarihi Şubat 2018 tarihinde başladı ve pusula tam anlamıyla o tarihten bu yana şaşmıştır. Finansal piyasalardan üretim sektörüne tüm alanlarda ekonomi tarihimizin en derin krizini yaşamaya, tecrübe etmeye devam ediyoruz.”

TÜİK’İN VERİYİ DÜŞÜK AÇIKLAMASI HALKI NASIL MAĞDUR EDİYOR? 

Ulusoy,TÜİK’in verileri doğru açıklamamak nasıl mağduriyet yarattığı” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Yanıt çok açık. Türkiye’de raflar hariç değer oluşumu, başta da ücretler ve emekli maaşları TÜİK’in verdiği oranlara göre yeniden değerlendiği için, herhangi bir yanlış yani eksik enflasyon oranı halkın cebinden para almanın diğer yöntemini verir bize. Sadece bu da değil… Halk fakirleşir, raflar boşalmadığı için ekonomik krizden çıkışın önü kapanır… Kısaca halk fakirlik tuzağında kalıcı yerini alır.”

AÇLIK SINIRI NEDİR, AÇLIK SINIRI NE KADAR?

Açlık sınırı, dört kişilik bir ailenin yalnızca bir aylık mutfak harcamasını ifade ediyor.

Türk-İş, açlık sınırını 6 bin 391 TL, kira, fatura, ulaşım gibi bir ailenin aylık tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırınıysa 20 bin 818 TL olarak açıklamıştı.

Asgari ücret zammı için ‘açlık sınırının altında’ eleştirilerine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor. Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır” demişti.

Son güncelleme: 10:14 13.07.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı