• Turkhane Logo

Elektrikli otomobillerde indirim rüzgarı

Amerikalı elektrikli otomobil devi Tesla'nın ardından Ford da elektrikli modeli Mustang Mach-E için fiyat indirimine gitti.

09:40 31 Ocak 2023 Salı
Elektrikli otomobillerde indirim rüzgarı
Amerikalı elektrikli otomobil devi Tesla'nın ardından Ford da elektrikli modeli Mustang Mach-E için fiyat indirimine gitti.

Fiyat indirimleri elektrikli otomobil pazarında son dönemde rekabetin bir işareti olarak yorumlanıyor.

Ford, Mustang Mach-Enin en uygun fiyatlı iki versiyonunun fiyatını yaklaşık 6 bin dolar düşürdü. Daha uzun menzilli bataryalara ve premium seçeneklere sahip diğer Mach-E modellerinin fiyatlarında ise yüzde 6 ila yüzde 9 oranında indirimler gerçekleştirildi.

Ocak ayı ortalarında Tesla, dünya genelinde düşen talebe yanıt olarak elektrikli otomobillerinin fiyatlarını yüzde 20ye varan oranlarda düşürmüştü.

Fordun CEOsu Jim Farley Twitterdan yaptığı açıklamada Elektrikli araçları daha erişilebilir kılmak istiyoruz, bu nedenle Mach-E serisinde üretimi arttırıyor ve fiyatları düşürüyoruz dedi.

Sipariş verilmiş araçlar da indirimli olarak satılacak

Açıklamanın ardından Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) fiyatı en düşük Mustang Mach-Enin standart bataryalı arkadan itişli modeli 900 dolarlık bir indirimle 45 bin 995 dolara geriledi.
Menzili daha yüksek bataryaya sahip yüksek performanslı Mach-E GT ise yaklaşık 6 bin dolarlık indirimle (5 bin 900 dolar) 63 bin 995 dolardan satılacak.

ABDde fiyatı 55 bin doların altında olan elektrikli araçlar, 1 Ocaktan itibaren 7 bin 500 dolarlık bir faiz indiriminden faydalanıyor. Fordun fiyat hamlesi Mach-Enin daha fazla versiyonunun bu yardımdan faydalanmasına olanak tanıyor.

Öte yandan Ford yönetimi, indirimli fiyatların daha önceden sipariş vermiş ve araçlarını bekleyen müşteriler için de geçerli olacağını duyurdu.

Son iki yıldır çip kıtlığının yaşanmasının arzı düşürmesi çip kullanılan birçok elektronik aksamlı üründe olduğu gibi otomobillerde de sert fiyat artışlarına neden oluyordu. Fiyatların yanı sıra araçların teslim süreleri de kimi markalarda bir yıla kadar uzadı.  

Ancak Amerikan Merkez Bankasının (FED) faiz oranlarını önemli ölçüde artırması nedeniyle otomobillere ve diğer yüksek fiyatlı ürünlere olan talep son aylarda zayıfladı. Talebin düşmesi nedeniyle de Tesla başta olmak üzere araç üreticileri fiyatlarında yüzde 20ye varan indirimler gerçekleştirdi.

Son güncelleme: 09:40 31.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı