• Turkhane Logo

Dünyanın en zengin yüzde 1'inin serveti, geri kalan yüzde 99'un iki katı

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan yeni rapor, son iki yılda ortaya çıkan 42 trilyon dolarlık servetin yaklaşık üçte ikisinin, dünyanın en varlıklı yüzde 1'lik kesime gittiğini ortaya koydu.

17:22 16 Ocak 2023 Pazartesi
Dünyanın en zengin yüzde 1'inin serveti, geri kalan yüzde 99'un iki katı
Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayımlanan yeni rapor, son iki yılda ortaya çıkan 42 trilyon dolarlık servetin yaklaşık üçte ikisinin, dünyanın en varlıklı yüzde 1'lik kesime gittiğini ortaya koydu.

İngiltere merkezli kuruluşun Zenginlerin Hayatta Kalması başlıklı raporuna göre söz konusu pay, dünya nüfusunun geri kalan yüzde 99unun elde ettiği miktarın yaklaşık iki katı.

Rapora göre en zenginler, 2021 sonuna kadar 26 trilyon doların sahibi oldu ki bu rakam, 2020den bu yana elde edilen toplam servetin yüzde 63üne tekabül ediyor.

Geri kalan yüzde 37lik dilim ise kalan yüzde 99luk kesimin cebine gitti.

Raporda, milyarderlerin toplam servetinin 2020den bu yana günde 2,7 milyar dolar arttığı, buna karşılık en az 1,7 milyar işçinin enflasyonun, ücret büyümesini geçtiği ülkelerde yaşadığı kaydedildi.

Oxfamın İsviçrenin Davos kentinde bugün başlayacak Dünya Ekonomik Forumu toplantısı öncesi yayımlanan raporu, Covid sonrası küresel eşitsizlikteki artışla mücadele için acil eylem çağrısında bulunuyor.

Bu sorunlarla mücadele etmeyi hedefleyen Oxfam, sınıflar arası eşitsizliği azaltmak için zenginlere daha fazla vergi uygulanması tavsiyesinde bulunuyor.

Rapora göre zengin şirketler, Rusya-Ukrayna savaşını daha büyük fiyat artışları için bahane olarak kullanıyor.

Gıda ve enerji konusunda rekabet eksikliği de fiyatların yüksek tutulmasına sebep oluyor.

Oxfam Uluslararası İcra Direktörü Gabriela Bucher, APye yaptığı açıklamada, Milyarderlerin sayısı artıyor ve daha da zenginleşiyorlar. Bunun yanı sıra büyük gıda ve enerji şirketleri aşırı kar elde ediyor. Kriz vurgunculuğuna son vermek için yalnızca enerji şirketlerine değil, gıda şirketlerine de ek gelir vergisi getirilmesi çağrısı yapıyoruz. ifadelerini kullandı.

Raporda, Teslanın milyarder Üst Yöneticisi Elon Muskın 2014ten 2018e kadar gerçek vergi oranının yüzde 3ün biraz üzerinde olduğuna işaret edildi.

Bernard Arnaultun 179 milyar euroluk servetiyle şu anda dünyanın en zengin kişisi olduğu belirtilen raporda, servetinin yaklaşık 20 milyon Fransızın sahip olduğu mal varlığına eşit olduğu bilgisi paylaşıldı.

Dünyadaki multimilyoner ve milyarderlerden yüzde 5 civarında vergi alınması halinde yılda 1,7 trilyon dolar gelir elde edilebileceği belirtilen raporda bunun da 2 milyar insanı yoksulluktan kurtarmaya yeteceği kaydedildi.

Oxfamın daha önceki verilerine göre, dünyanın en zengin yüzde birlik kesiminin, dünyadaki servetin yarısını kontrol ettiği yönündeydi. Bugün yayımlanan rapor ise, aradaki makasın çok daha fazla açıldığını gösteriyor.

Son güncelleme: 17:22 16.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı