• Turkhane Logo

Bakan açıkladı: Emekli ikramiyesinde artış yok; 3600 ek gösterge için yeni tarih yıl sonu!

Emeklilere ödenecek bayram ikramiyesine ilişkin açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, emekli ikramiyesinde artış yapılmasının gündemde olmadığı açıkladı.

16:29 19 Nisan 2022 Salı
Bakan açıkladı: Emekli ikramiyesinde artış yok; 3600 ek gösterge için yeni tarih yıl sonu!
Emeklilere ödenecek bayram ikramiyesine ilişkin açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, emekli ikramiyesinde artış yapılmasının gündemde olmadığı açıkladı.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinde artış yapılmasının gündemlerinde olmadığı söyledi. İkramiyelerin 28-29 Nisanda ödeneceğini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, NTVde Ahmet Ergenin sorularını yanıtladı.


Emekli ikramiyelerine ve zam beklentilerine ilişkin konuşan Bilgin, Bayram ikramiyesinde artış yapılması gündemimizde yok. Bayramdan önce 28-29 Nisanda ödemeler 1100 lira olarak ödenecek dedi. Bilgin, şunları söyledi: Bayram ikramiyelerine yönelik artış gündemimizde yok. 28-29 Nisanda ödemeler yapılacak. İki bayramda maliyet 25 milyar lira seviyesinde. Emeklilere 1100 lira ödenecek. Ödeme tutarı her zaman değerlendirilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirebileceği şeyler olabilir. Şu andaki gündemde artış yok. Enflasyona ayarlı bir şey yok. Eşel artış enflasyon sarmalına düşürecek olaylara yol açar. Tüm dünyanın gündeminde enflasyonu yok etme amacı varken, hiper enflasyon tehlikesini çağırıştıracak söylemleri doğru bulmuyorum.

ASGARİ ÜCRETE ZAM BEKLENTİSİ: POPÜLİST TALEPLERE KAYMAMAMIZ LAZIM

Asgari ücrette beklenen ek zamma ilişkin de konuşan Bilgin, Asgari ücrette enflasyona uygun güncelleme gündemde yok. Popülist taleplere kaymamamız lazım, biz gerçekçiyiz diye konuştu.

3600 EK GÖSTERGE YIL SONUNDA MECLİSTEN ÇIKAR

3600 ek göstergeye ilişkin yasal düzenlemenin bu yıl Meclise geleceğini kaydeden Bilgin, “Bu yılın sonunda Meclisten çıkar diye düşünüyorum. Mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı” ifadelerini kullandı.

Bilgin, şunları söyledi: Biz Mayısta 3600 ek gösterge için nihai çalışmamızı bitiririz, Cumhurbaşkanımıza takdim ederiz, görüşülür, konuşulur, sonraki aşama Meclistir. Bu yıl içinde tamamlarız, Meclisin çalışma düzenine göre hangi zaman uygulamaya sokarsak bu yılın sonunda Meclisten çıkar diyebiliyorum. 4 hizmet kolu esas ama bazı statü gruplarının da toplumsal adaleti güçlendirmek için bazı grupları da bu kapsam içine alacağız. 4 grubun esas olan onlar, onların yanında bazı statüler var. Kamuda çalışan avukatlar mesela, göstergeleri 3000. Benzeri gruplar var. Statüleri itibarıyla 3000. Öğretmenlere 3600 vereceğiz. İl milli eğitim müdürü 3600. Olmaz bunu değiştirmemiz lazım. İl müftüsünü değiştirmemiz lazım. Dini görevlilere 3600 veriyorsak müftüyle farklılaştırmak lazım. Adalet duygusunu korumamız lazım.

EYT GÜNDEMİMİZDE YOK

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) ile ilgili bir çalışmalara ilişkin soruyu da yanıtlatan Bilgin, Bu tartışmaları bazen Mecliste de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok dedi.

Son güncelleme: 16:29 19.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı