• Turkhane Logo

Almanya'da nitelikli işgücü yasa taslağı tamamlandı

Nitelikli işgücünü Almanya'ya çekmeyi hedefleyen yeni düzenlemenin taslağı açıklandı.

09:46 21 Şubat 2023 Salı
Almanya'da nitelikli işgücü yasa taslağı tamamlandı
Nitelikli işgücünü Almanya'ya çekmeyi hedefleyen yeni düzenlemenin taslağı açıklandı.

Almanyada Federal Hükümet nitelikli işgücü göçü yasa taslağını kamuoyu ile paylaşarak, eyaletler ve ilgili kurumların istişaresine sundu.

Federal İçişleri Bakanı Nancy Feaser ve Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Hubertus Heil, Berlinde yaptıkları açıklamada, Avrupa Birliğine (AB) üye olmayan ülkelerden işgücü için Almanyayı daha cazip kılmayı hedefleyen yasanın detaylarını duyurdu.

Yasanın hedefinin bürokratik engelleri bertaraf etmek olduğunu söyleyen Feaser, Korona krizinin zanaatkarlıktan sanayiye ve sağlık sektörüne kadar pek çok alandaki işgücü açığının artmasına neden olduğunu belirtirken, Almanyanın refah gücünün devamının bu açığa verilecek tepkiye bağlı olduğunu vurgulayan Heil, Bu açığı kapatmak için uluslararası rekabette parlak zihinlerin çalışmak üzere Almanyaya gelebilmesi adına yeni ve daha kolay yolları hedeflediklerini ifade etti.

Nitelikli işgücü için puan sistemi
İlgili yasa tasarısıyla en az bir yıllığına Almanyaya gelmeye olanak verecek bir puan sistemine dayalı fırsat kartı uygulamasının hayata geçirilmesi planlanıyor. Öngörülen sisteme göre, nitelik, mesleki tecrübe, dil bilgisi ve yaşın yanı sıra adayın Almanyayla ilişiğin bulunup bulunmaması da rol oynayacak. Nitelikli işgücü adaylarının Almanyada geçerli olan mesleki eğitim belgesi bulunmasa dahi ilgili alanda en az iki yıl tecrübelerinin olması yeterli sayılacak.
Yeni düzenleme, koalisyon hükümetinin göç, Almanyada istihdam ve vatandaşlığa geçişe ilişkin yasalarda hedeflediği reformların bir parçası. Yeni işgücünü ülkeye çekmeye yönelik düzenlemeler, bir önceki hükümetin girişimiyle Mart 2020de yürürlüğe giren Nitelikli İşgücü Göçü Yasasına uzanıyor. Söz konusu düzenleme, korona pandemisi nedeniyle istenilen sonucu vermemişti.

Son güncelleme: 09:46 21.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı