• Turkhane Logo

Almanya'da enflasyon düşüşe geçti

Almanya ve İspanya'da mart ayı enflasyon rakamlarında düşüş kaydedildi.

08:34 31 Mart 2023 Cuma
Almanya'da enflasyon düşüşe geçti
Almanya ve İspanya'da mart ayı enflasyon rakamlarında düşüş kaydedildi.

Enerji fiyatlarının düşmesiyle gelen yavaşlama, Euro Bölgesinin son yıllardaki yüksek fiyat artış dönemini geride bıraktığına dair umutları artırdı.

Federal istatistik kurumu Destatisin verilerine göre, Avrupanın en büyük ekonomisi Almanyada yıllık enflasyon, martta yüzde 7,4e geriledi. Ocak ve Şubat aylarında ise Almanyanın enflasyon oranı yüzde 8.7de sabit kalmıştı.

Enerji ve gıda fiyatları, enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip
Destatis açıklamasında, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından beri özellikle enerji ve gıda fiyatlarının gözle görülür şekilde arttığı, bunun da enflasyon üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirtildi.

Kurum, gıda fiyatlarının bu ay ortalamanın üzerinde bir artış göstermeye devam ederken, enerji fiyatlarındaki artışın, Rusyanın Ukraynayı işgalinin enerji maliyetlerini artırdığı Mart 2022ye kıyasla önemli ölçüde yavaşladığını açıkladı.

İspanyada mart enflasyonu yüzde 3,3
İspanya ise Ulusal İstatistik Enstitüsü (INE) mart ayı enflasyon oranını yüzde 3,3 olarak açıkladı.
Enflasyonda son iki aydır art arda görülen yükselişin ardından düşüşe geçildiğini duyuran INE, mart ayı enflasyonunun yıllık 2,5, bir ay öncesine göre ise 2,7 puan düşüş kaydederek, yüzde 3,3 olduğu bildirildi.

Elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki düşüşle bağlantılı olan mart ayında tespit edilen enflasyondaki gerilemenin Ağustos 2021den bu yana aylık en düşük enflasyon oranı olduğu bilgisi paylaşıldı.

İspanyada hükümet, enflasyona karşı 10 milyar euroluk mali destek paketi açıkladı
Ekonomi Bakanı Nadia Calvino da dün mecliste yaptığı konuşmada, AB fonları sayesinde İspanyanın pozitif büyüme perspektifinde olduğunu vurgulayarak, Geçen yıl 5 ayda enflasyonu 5 puan düşürmeyi başardık ve kendimizi Avrupanın en düşük enflasyona sahip ülkeleri arasına yerleştirdik. demişti.

Son güncelleme: 08:34 31.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı