• Turkhane Logo

ABD, kripto para borsasının Rus yöneticisini gözaltına aldı

ABD, Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitzlato'yu kara para aklamakla suçlarken, borsanın Rusya uyruklu Üst Yöneticisi (CEO) Anatoly Legkodymov Miami'de gözaltına alındı.

10:14 19 Ocak 2023 Perşembe
ABD, kripto para borsasının Rus yöneticisini gözaltına aldı
ABD, Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitzlato'yu kara para aklamakla suçlarken, borsanın Rusya uyruklu Üst Yöneticisi (CEO) Anatoly Legkodymov Miami'de gözaltına alındı.

Bitzlato’nun kurucusu olan Anatoly Legkodymov aynı zamanda bu şirketin önemli hissedarı olarak biliniyor.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hong Konga kayıtlı kripto para borsası Bitzlatonun Rus uyruklu Üst Yöneticisi Anatoly Legkodymovun yasa dışı fonları transfer etmekle suçlandığı ve kara para aklamayı önleme dahil ABDnin düzenleyici önlemlerini karşılayamadığı bildirildi.

Açıklamada, 40 yaşında olduğu belirtilen ve Çin’de yaşadığı açıklanan Legkodymovun dün gece Miamide gözaltına alındığı ve bugün Florida Güney Bölge Mahkemesinde yargılanacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük darknet pazarı için çok önemli bir finansal kaynak
Bitzlatonun narkotik, çalıntı finansal bilgiler, sahte kimlik belgeleri ile kara para aklama hizmetleri için kullanılan, dünyanın en büyük ve en uzun soluklu darknet pazarı olarak anılan Hydra için çok önemli bir finansal kaynak olduğuna işaret edilen açıklamada, Hydra kullanıcılarının Bitzlato ile doğrudan veya aracılar aracılığıyla, ABDli ve Alman yetkililer tarafından Hydra Nisan 2022de kapatılana kadar 700 milyon dolardan fazla kripto para işlemi yaptığı kaydedildi.

Alman federal polisine göre, kapatıldığında Hydra’da yaklaşık 17 milyon müşteri hesabı ve 19 binden fazla satıcı hesabı bulunuyordu.

FTXin 3,5 milyar dolarlık kripto varlığına el konuldu
Yine ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bitzlatonun fidye yazılımı saldırılarından da 15 milyon doları aşkın gelir elde ettiği aktarıldı.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan ayrı açıklamada da Bitzlatoya ilişkin, Rus yasa dışı finansmanıyla bağlantılı olarak birincil kara para aklama endişesi olduğu bildirildi.

Bu kapsamda, ABD Hazine Bakanlığı Mali Suçlarla Mücadele Birimi (FinCEN), finans kurumlarının Bitzlatoyu içeren belirli fon aktarımlarını yasakladı.

Kripto suç ekosistemine önemli bir darbe indirildi
ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco ise konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, kripto suç ekosistemine önemli bir darbe indirildiğini söyledi.

Karanlık internet olarak da adlandırılan darknet ve kripto para biriminin suç amaçlı kullanımına karşı ellerindeki her türlü aracı kullanacaklarını vurgulayan Monaco, Suçluların ve dolandırıcıların güvenlik güçlerinin erişiminin ötesinde faaliyet göstermeye çalıştıkları kripto para piyasalarındaki güven krizini ele almak için adımlar atıyoruz. dedi.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo da Bitzlatonun Rusya bağlantılı fidye yazılımı grupları için işlemleri birçok kez kolaylaştırdığını belirtti.

Fransa şirketin dijital alt yapısını imha etti
Bitzlatonun Rusyada cezasız bir şekilde faaliyet göstermesine izin verilen daha geniş bir siber suçlular ekosisteminin parçası olduğunu aktaran Adeyemo, Bitzlato, Rusya ve Rus yasa dışı finansındaki önemli operasyonları ve bunlarla bağlantısı nedeniyle ABDnin ulusal güvenliğini, ABDnin ve uluslararası finans sektörlerinin bütünlüğünü ve dünya çapındaki işletmeleri ile kurumları tehdit ediyor. diye konuştu.

ABD, Bitzlato şirketi hakkında kara para aklamak suçundan dava açarken Fransa, İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin desteğiyle bu şirketin dijital altyapısını imha etti ve kripto para rezervine el koydu.

Son güncelleme: 10:14 19.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı