• Turkhane Logo

İmam Hatibe rüşvetle öğrenci arıyorlar

Başarılı öğrencilere resmen rüşvet teklif ediliyor.

08:56 05 Eylül 2017 Salı
İmam Hatibe rüşvetle öğrenci arıyorlar
Başarılı öğrencilere resmen rüşvet teklif ediliyor.

AKP, LYS sonuçları ile başarısızlığı bir kez daha kanıtlanan imam hatip liselerine öğrenci çekemeye yönelik taktiklerine bir yenisini daha ekledi. TEOG’dan 450 ve üzeri puan alanlara Anadolu İmam Hatip Proje Liselerine kayıt yaptırmaları durumunda burs verilecek. Başka hiçbir öğrenciye verilmeyecek burs için eğitimciler resmen rüşvet değerlendirmesi yapıyor.

İzmir Konak’ta bulunan Şehit Astsubay Bülent Aydın İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptıran her öğrenciye aylık 250 TL burs verileceği haberi tartışma yaratırken, AKP’nin “para” ile öğrenci çekmek için başka taktiklere başvurduğu da ortaya çıktı.

AKP, iki yıl önce kurulmaya başlayan, Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin müfredatını uygulayan proje Anadolu İmam Hatip Liseleri ilgi çekmeyince “burs” yöntemine başvurdu. TEOG’dan 450 ve üzerinde puan alan öğrencilere bu okullara kayıt yaptırmaları durumunda burs verilecek.

YENİ ÖĞRETİM YILINDA UYGULANACAK

Burs vaadi bu kapsamdaki bazı okulların tanıtım broşürlerinde yer aldı. İstanbul’daki “proje okullar” arasında yer alan Şehit Adil Büyükcengiz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Şehit Servet Asmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi tanıtım broşürlerinde okulun taban puanı henüz belli olmamasına rağmen 450 ve üzeri puan alan öğrencilerin okulları tercih etmesi halinde burs verileceği bildirildi. Bursun kaynağı ise açıklanmadı.

İmam hatip okullarında okuyan öğrencilere sağlanan burs ayrıcalığını BirGün’e değerlendiren Eğitim İş Yönetim Kurulu Üyesi Maksut Balmuk, AKP’nin daha önce dindar nesil yetiştirmek için imam hatip okullarını yaygınlaştırma ve çeşitli teşvik politikaları uyguladığını belirtti. Vatandaşlar çocuklarını imam hatiplere göndermek istemedikleri için yeni yöntemlere başvurulduğunu belirten Balmuk, “ÖSYM verilerine bakıldığı zaman en başarısız okulların imam hatip okulları olduğu açıkça ortaya çıkıyor. En düşük puanlı öğrencileri başka okul bırakmadıkları için bu okullara yerleştirdiler. Şimdi İmam hatipleri başarılı kılabilmek adına bu tür teşviklerle başarılı öğrencileri çekmeye çalışıyorlar” dedi.

KAMPLAŞMAYA NEDEN OLUR

İmam hatiplere burs ayrıcalığının eğitimdeki fırsat eşitliği ilkesine aykırı olduğunu ifade eden Balmuk, bu tür uygulamaların öğrenciler arasında kamplaşmaya neden olacağını söyledi. Balmuk, “Bu öğrenciler 10-15 yaş aralığındaki çocuklardır. Bu tür uygulamalara bu çocukları kamplaştırmak eğitime, yarardan çok darbe niteliğindedir” diye konuştu.
 

Son güncelleme: 08:56 05.09.2017
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı