• Turkhane Logo

Zelenskiy duyurdu: Karşı taarruz başladı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna’da karşı taarruz ve savunma eylemlerinin gerçekleştirilmekte olduğunu bildirdi.

21:15 10 Haziran 2023 Cumartesi
Zelenskiy duyurdu: Karşı taarruz başladı
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna’da karşı taarruz ve savunma eylemlerinin gerçekleştirilmekte olduğunu bildirdi.

Zelenskiy, temaslarda bulunmak üzere Ukraynanın başkenti Kieve gelen Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zelenskiy, gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Zelenskiy, Trudeau ile görüşme sonucunda ortak bildiri kabul ettiklerini belirterek, bildiride Kanadanın Ukraynanın NATO üyeliğine desteğinin kaydedildiğini söyledi.

Savaş döneminde Ukraynanın NATOya üye olamayacağını dile getiren Zelenskiy, ancak Kanadanın Ukraynaya güvenlik garantisi verebileceği belgeler üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Sözcüde yer alan habere göre Zelenskiy, Kanada tarafından el konulan Rus An-124 kargo uçağının Ukraynaya devredilmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

“AYRINTILI OLARAK SÖYLEMEYECEĞİM”

Görüşmede Ukraynanın yeniden inşası konusunu tartıştıklarına işaret eden Zelenskiy, “Ukraynada mayınların temizlenmesi konusunu tartıştık. Kanada zaten bize yardım ediyor. Bu işbirliğini nasıl arttırabileceğimizi ve daha fazla Ukrayna vatandaşının hayatını nasıl kurtarabileceğimizi belirledik.” dedi.

Ukraynanın planladığı karşı taarruza ilişkin bir soru üzerine Zelenskiy, “Ukraynada karşı taarruz ve savunma eylemleri gerçekleştiriliyor. Hangi aşamada olduğunu ayrıntılı olarak söylemeyeceğim. İnanıyorum ki hepimiz bunu kesinlikle hissedeceğiz.” dedi.

“8 MİLYAR DOLARDAN FAZLA YARDIMDA BULUNDUK”

Trudeau da Ukraynaya 500 milyon dolar değerinde yeni askeri destek sağlayacaklarını belirterek, “1 milyar doları askeri yardım olmak üzere toplam 8 milyar dolardan fazla yardımda bulunduk.” diye konuştu.

Kanadanın Ukraynalı pilotların Batı menşeli uçak eğitimi sürecine katılacağına dikkati çeken Trudeau, “Ayrıca Ukrayna hava sahasını korumak için sağlanan AlM-7 Sparrow füzelerine 287 adet daha ekleyeceğiz ve buna ek olarak 10 bin adet 155 mm’lik mermi sağlayacağız.” diye konuştu.

Trudeau, Kahovka barajının vurulması sonucu selden etkilenenlere destek için 10 milyon dolar tahsis edeceklerini duyurdu.

Son güncelleme: 21:15 10.06.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı