• Turkhane Logo

Yunan Bakan'dan Erdoğan rejimine "Meriç" suçlaması

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'deki konuşmasında Ege ve Akdeniz'de sığınmacıları geri itmekle suçladığı Yunanistan, Türkiye'yi Meriç'e sığınmacı göndermekle suçladı.

18:10 22 Eylül 2022 Perşembe
Yunan Bakan'dan Erdoğan rejimine
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'deki konuşmasında Ege ve Akdeniz'de sığınmacıları geri itmekle suçladığı Yunanistan, Türkiye'yi Meriç'e sığınmacı göndermekle suçladı.

Yunanistan Sivil Güvenlik Bakanı Takis Theodorikakos, Türkiyenin sığınmacıları Yunanistan-Türkiye sınırını belirleyen Meriç Nehrine kasten ittiğini ileri sürdü. Yunan Bakan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Bunun Türkiyenin organize bir planı olduğunu açıkça belirtmek isterim diye konuştu. Yunanistanda yayın yapan Skai TVye konuşan Bakan Theodorikakos, Yunan sınır muhafızlarının bir gün içerisinde Meriç Nehrinden Yunanistana geçmeye çalışan yaklaşık bin 500 sığınmacıyı engellediğini de sözlerine ekledi. Bakan sığınmacıların Türk güvenlik birimleri tarafından araçlarla Meriç Nehri kıyılarına taşındıklarını da iddia etti.

DW Türkçenin haberine göre Erdoğan, Atinayı Ege ve Akdenizde sığınmacıları pushback olarak adlandırılan yöntemle yasadışı olarak Türkiyeye geri itmekle suçluyor. Yunanistan ise, Ankaranın sığınmacıları kasten ileriye doğru ittiğini (pushforward) savunuyor. Yunan hükümeti Türk makamlarını göçmenlere Suriyeye geri dönme veya Yunanistana yasadışı olarak girme seçeneği sunarak yasaları ihlal etmekle suçluyor.
Yunanistan, Meriç Nehrine yönelen sığınmacıların sayılarındaki artış nedeniyle ülkenin kuzeydoğusundaki sınırın tamamını kapatmayı tasarlıyor. Halen 35 kilometre olan sınır çitinin 80 kilometreye çıkarılması için çalışmalar sürüyor.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, bu yıl 10 binden fazla düzensiz göçmen Yunanistana kara veya deniz yoluyla geçti.

Son güncelleme: 18:10 22.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı