• Turkhane Logo

Ukrayna'da Rus füzesiyle vurulan apartmanda 20'den fazla ölü

Ukrayna, Dnipro kentinde Rus füzesiyle vurulan bir apartmanda 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

15:25 15 Ocak 2023 Pazar
Ukrayna'da Rus füzesiyle vurulan apartmanda 20'den fazla ölü
Ukrayna, Dnipro kentinde Rus füzesiyle vurulan bir apartmanda 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ukrayna, Rusya tarafından düzenlenen füze saldırılarıyla vurulan Dnipro kentindeki bir apartmanda en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ukraynanın orta bölgelerinin doğu kesiminde yer alan Dnipro kentinin yerel meclis başkanı Mikola Lukaşuk, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, 21 kişinin öldüğü saldırıda 73 kişinin yaralandığını, 35 kişininse hâlen kayıp olduğunu belirtti. Lukaşuk, kısmen çöken binanın enkazından kurtarılan 38 kişiden altısının çocuk olduğunu duyurdu.
DW Türçkçede yer alan habere göre Dnipropetrovsk Valisi Valentin Rezniçenko ise hastanede tedavi gören 40 kişiden dördünün yoğun bakımda olduğunu ifade etti. Rezniçenko, Kurtarma operasyonu sürüyor. Kırktan fazla insanın akıbeti belirsiz diye ekledi.
Ukrayna ordusu bugün yaptığı açıklamada, Rusyanın dün üç savaş uçağı saldırısı, 57 füze saldırısı ve 69 roket saldırısı düzenlediğini duyurdu. Açıklamada, bu roketlerden 26sının Ukrayna tarafından düşürüldüğü belirtildi.

Son haftaların en yoğun Rus bombardımanına hedef olan Ukraynada dün Dnipronun yanı sıra güneydeki Odessa, doğudaki Harkiv, batıdaki Lviv ve başkent Kiev de vuruldu. Bir kez daha sivil altyapının hedef alındığı saldırılar sonrası geniş çaplı elektrik kesintileri yaşandı.
Ukrayna ordusu, Dniprodaki apartmanın X-22 tipi füzeyle vurulduğunu duyurdu. Ordu, Ukrayna hava savunma sistemlerinin bu füzeyi vurup düşürme kapasitesine sahip olmadığını belirtti.

Ukrayna ordusunun açıklamasında, Bu hava hedeflerini vurma kapasitesine sadece gelecekte Ukraynaya Batılı ortaklarınca verilebilecek uçaksavar füze sistemleri sahip denildi.
Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de dün yaptığı açıklamada daha fazla askeri yardım için Batıya bir kez daha çağrıda bulundu. Rus terörünün yalnızca cephede durdurulabileceğini söyleyen Zelenskiy, Bunun için ne lazım? Ortaklarımızın depolarındaki silahlar dedi.

Son güncelleme: 15:25 15.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı