• Turkhane Logo

Ukrayna'da büyük yolsuzluk operasyonu

Ukrayna'da yolsuzlukla mücadele kapsamında eski içişleri bakanı ve bir oligarka ait konutlarla vergi dairelerinde eş zamanlı operasyon yapıldı.

21:05 01 Şubat 2023 Çarşamba
Ukrayna'da büyük yolsuzluk operasyonu
Ukrayna'da yolsuzlukla mücadele kapsamında eski içişleri bakanı ve bir oligarka ait konutlarla vergi dairelerinde eş zamanlı operasyon yapıldı.

Devlet Başkanı Vladimir Zelenskynin partisinin başkanı David Arakhamia, oligark Igor Kolomoisky ve eski İçişleri Bakanı Arsen Avakovun evinin arandığını söyledi.

Bazı gümrük memurlarının işten çıkarıldığını belirten Arakhamia, Ülke savaş sırasında değişecek. Birileri değişime hazır değilse, o zaman devletin kendisi gelip onların değişmesine yardımcı olacak dedi.

Geçtiğimiz hafta aralarında savunma yetkilileri ve devlet başkanlığının üst düzey bir yardımcısının da bulunduğu bir düzine kadar üst düzey yetkili görevden alındı.

Avrupa Birliği etkisi

Operasyon, Zelenskiynin Avrupa Birliği yetkilileriyle bir zirveye ev sahipliğine hazırlandığı sırada yapıldı.
Ukrayna, Avrupa ve ABDden askeri ve mali destek almayı sürdürmek için yolsuzluklar konusunda ilerleme kaydetmesi yönünde baskı görüyor.

Geçen yıl Ukraynaya adaylık statüsü veren Avrupa Birliği de üyelik için yolsuzlukla mücadele reformlarını temel şartlarından biri haline getirmişti.

Yıllardır kronik yolsuzluğun yaşandığı ülke, yaklaşık bir yıldır Rusyanın işgaline karşı savaşıyor.

1 milyar Euroyu zimmetine geçirdi
Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), yolsuzluk ve demokrasiyi baltalamakla suçlanarak ABDye girişi yasaklanan, ülkenin en zenginlerinden Kolomoiskynin evinde yapılan aramanın görüntülerini yayınladı.
Operasyonun Kolomoiskynin iki enerji şirketinden 40 milyar Grivnayı (bir milyar Euro) zimmete geçirilmesiyle ilgili bir soruşturma kapsamında başlatıldığı kaydedildi.

SBU, Kiev vergi dairesi başkanının milyonlarca dolarlık dolandırıcılık planlarını ortaya çıkardığını duyurdu.

Yolsuzlukla raporunda 116. sırada
Ukrayna lideri  Zelenskiy’nin, ülkede yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceğini açıklamasının ardından geçtiğimiz hafta üst düzey bazı yöneticiler istifa etti. Başsavcı Yardımcısı Oleksiy Symonenko, Zelenskynin danışmanlarından Kyrylo Timoşenko, Savunma Bakanı Yardımcısı Minister Vyacheslav Shapovalov dahil olmak üzere önemli görevlerdeki bazı yöneticiler istifalarını sundu.

Devletin yönetim şeklini değiştirme vaadiyle 2019da ezici bir çoğunlukla seçilen Zelenskiy, Şunun net olmasını istiyorum: geçmişte olduğu gibi, devlet kurumlarına yakın çeşitli insanların ya da tüm hayatlarını bir koltuğun peşinde geçirenlerin yaşam tarzına geri dönüş olmayacak. ifadesini kullanmıştı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütünün 2022 yılı yolsuzluk algılama endeksi sıralamasında, Ukrayna 180 ülke arasında 116. sırada yer aldı. Yolsuzlukla mücadele önemli reformlar gerçekleştirdiği belirtilen Ukraynada Rus işgalinden sonra kurtarma amaçlı fonların cebe indirilme riskinin arttığı belirtiliyor.

Son güncelleme: 21:05 01.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı