• Turkhane Logo

Ukrayna, Ruslar'a karşı giriğitiği saldırıda ilerleme kaydediyor mu?

Ukraynalı generaller, Rusya'nın güneydeki ilk savunma hattını

08:44 18 Eylül 2023 Pazartesi
Ukrayna, Ruslar'a karşı giriğitiği saldırıda ilerleme kaydediyor mu?
Ukraynalı generaller, Rusya'nın güneydeki ilk savunma hattını

Ukrayna, Rus güçlerini ele geçirdikleri topraklardan geri püskürtmek için Haziran ayı başında büyük bir karşı saldırıya başladı. Ukrayna askerleri, 965 kilometre cephe hattı boyunca üç noktaya saldırdı.

Zaporijya şehrinin güneydoğusu, stratejik açıdan açık ara en önemli bölge konumunda.

BBCnin haberine göre, Azak Denizine doğru bu yönde ilerlenmesi, başarılı olunması halinde, Rusyanın Rostov-na-Donu kentini Kırıma bağlayan ikmal hatlarının kesilmesine neden olabilir.

Zaporijya bölgesindeki Robotyne ve Verbove köyleri çevresindeki alan dışında bu cephede fazla ilerleme kaydedilmedi.

Eğer Ukrayna bu ana ikmal yolunu kesebilirse, Rusyanın 2014te ilhak ettiği Kırımdaki devasa garnizonunu muhafaza etmesi neredeyse imkânsız hale gelecek.

Ukrayna birliklerinin, önemli engellere rağmen, güney cephesinde Rusyanın savunma hatlarını aştıkları doğrulandı.

Verbove yakınındaki cephe hattın çekilmiş ve sosyal medyada yayımlanmış 9 videoyu doğruladık.

Videolardan dördü, Ukrayna güçlerinin Verbovenin kuzeyinde Rus savunmasını aştığını gösteriyor.

Ancak bu durum, Ukraynanın bölgeyi kontrol altına almayı başardığını göstermiyor.

Şu ana kadar sadece Ukraynalı piyadelerin Rus savunmasını aşabildiğini görüyoruz. Ukraynanın zırhlı birliklerinin bölgeden geçerek, alınan alanı koruduğunu ise görmedik.

Ukrayna ordusunun daha hızlı ilerlemesini durduran ne?
Geniş bir bölgeye yerleştirilmiş mayınlar, Ukraynanın ilerleyişini yavaşlattı.

Bazı yerlerde metrekareye 5 mayın döşenmiş.

Ukraynanın Haziran ayında bu mayınlı bölgedeki ilk saldırı girişimi, başarısızlıkla sonuçlandı.

Batılı ülkelerin Ukrayna ordusuna gönderdiği modern zırhlı araçlar, saldırıda hasar gördü ve yandı. Ukraynalı piyadeleri de benzer şekilde mayınlı arazide sıkışıp kalarak korkunç kayıplar verdi.

Ukrayna ordusu daha sonra bu mayınları, yürüyerek ilerleyen askerleriyle, çoğunlukla geceleri ve bazen de ateş altında temizlemeye çalışmak zorunda kaldı. Bugüne kadarki yavaş ilerleme de, bundan kaynaklandı.

Ukraynanın tankları ve zırhlı araçları, Rusyanın mayınlarına, insansız hava araçlarına ve tanksavar füzelerine karşı savunmasız.

BBC Verify, İngilterenin Ukraynaya gönderdiği Challenger 2 tanklarından birinin Robotyne yakınlarında vurulduğunu tespit etti.

Bu tanklar ancak mayınlı arazide yeterince geniş bir yol açıldığında ve bölgedeki Rus topçu birliklerine üstünlük sağlandığında ilerleyebilecek.

Ukraynanın karşı saldırısında sırada ne var?
Kings College Londra Savaş Çalışmaları Bölümünden Dr. Marina Miron, Ukraynalıların halen yaşadıkları sorun, daha fazla askerin bölgeye girip ilerlemesine yetecek kadar büyük bir alan açmak diyor.

Bu arada Rusya da bölgeye takviye birlikler gönderiyor. Cephede koşullar dinamik ve hareketli. Rusya savaşta hâlâ Ukraynanın kazanımlarını tersine çevirebilir.

Rusyanın elit hava indirme birliği VDVnin, Verbove kasabası yakınlarında konuşlandığı yönünde haberler vardı. Bir Rus insansız hava aracının çektiği videonun coğrafi konumunu belirledik. Video, bu haberlerin doğru olduğunu gösteriyor. Görünen o ki Rusya, Ukraynanın karşı saldırısı sırasında cephe hatlarında bıraktığı boşlukları doldurmayı amaçlıyor.

Londra merkezli düşünce kuruluşu RUSIden Rusya analisti Kateryna Stepanenko, Ukrayna güçleri cephede Rus kuvvetlerinin direnişiyle karşılaşmaya devam ediyor diyor ve ekliyor:

Rus kuvvetleri; topçu ateşi, İHA saldırıları ve savunma hatlarının yanı sıra, Ukraynanın sinyallerini ve İHA kullanımını engellemeyi amaçlayan elektronik savaş önlemlerini de yaygın şekilde kullanıyor.

Ukrayna kıyıya giden yolun ancak yüzde 10dan fazlasını katetmiş olsa da gerçekte ortada çok daha fazla ayrıntı var.

Rus güçleri, 3 aydır süren ve ikmal hatlarını hedef alan uzun menzilli saldırıları da içeren yoğun saldırıların ardından tükenmiş durumda. Muhtemelen moralleri de bozuk.

Eğer Ukrayna, kalan Rus savunmasını aşabilir ve Tokmak kasabasına ulaşabilirse, Rusyanın Kırıma yönelik demiryolu ve karayolu ikmal hatları topçu menziline girecek.

Ukrayna ordusu eğer bunu yapabilirse, o zaman karşı saldırı başarılı olarak nitelendirilebilir.

Bu, muhtemelen 2024e uzanacak, belki de daha uzun süre devam edecek olan savaşı sona erdirmeyebilir ancak Moskovanın savaş çabasını ciddi şekilde baltalayacak ve barış görüşmeleri sonunda başladığında Ukraynanın daha güçlü bir konumda olmasını sağlayacaktır.

Ancak Kiev için vakit daralıyor. Birkaç hafta içinde, yolları çamura çevirecek ve ilerlemeyi engelleyecek yağmur mevsimi başlayacak.

ABDde Başkanlık Seçimlerinin getireceği belirsizlik de cabası. Zira Cumhuriyetçiler zafer kazanırsa, dramatik şekilde kesebilir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABDdeki Başkanlık Seçimlerine kadar, zorluklara göğüs germesi gerektiğini biliyor. Tıpkı, Ukraynalıların karşı saldırıda başarıya ulaşmaları gerektiğini bildikleri gibi

Bu haber BBCden Jake Horton, Paul Brown, Benedict Garman, Daniele Palumbo ve Olga Robinsonin katkılarıyla hazırlandı

Son güncelleme: 08:44 18.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı