• Turkhane Logo

Trump'tan akıl dışı bir açıklama daha

Donald Trump NATO'ya borcu olan üye devletlere Rusya'nın saldırmasını teşvik edeceğini söyledi.

10:21 12 Şubat 2024 Pazartesi
Trump'tan akıl dışı bir açıklama daha
Donald Trump NATO'ya borcu olan üye devletlere Rusya'nın saldırmasını teşvik edeceğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) kasım ayında gerçekleşecek başkanlık seçimlerine katılması beklenen eski Başkan Donald Trump, NATOya borcunu ödemeyen ülkelere Moskovanın saldırmasını teşvik edeceğini açıkladı.  

Başkanlığı sırasında NATO savunma harcamaları hedeflerini tutturamayan üye ülkelerin ABD tarafından korunmayacağını vurgulayan Cumhuriyetçi aday adayı, bu ülkelerin Rusya tarafından saldırıya uğraması gibi bir senaryoda Moskovayı ne isterse yapması için cesaretlendireceğini belirtti.

Cumartesi günü Güney Carolinadaki bir miting sırasında NATO liderleriyle yaptığı bir toplantıdan alıntı yapan Trump, ismini vermediği bir ülke liderinin Peki eğer ödeme yapmazsak ve Rusya tarafından saldırıya uğrarsak bizi koruyacak mısınız? sorusuna verdiği şu yanıtı aktardı:

Dedim ki: Borcunuzu ödemediniz mi? Diyelim ki öyle oldu. Hayır, sizi korumam. Hatta onları istedikleri her şeyi yapmaları için teşvik ederim. Ödemek zorundasın.

Beyaz Saray: Trumpın açıklaması dehşet verici
Beyaz Saray sözcüsü Andrew Bates ise Trumpın yorumlarını dehşet verici ve akıl dışı olarak nitelendirerek En yakın müttefiklerimizin işgalini teşvik etmek... Amerikan ulusal güvenliğini, küresel istikrarı ve ekonomimizi tehlikeye atar. dedi.
Rusyanın 2014 yılında Ukraynanın Kırım Yarımadasını ilhak etmesinin ardından NATO ülkeleri 2024e kadar GSYHlerinin yüzde 2sini savunmaya harcamayı kabul ederek Soğuk Savaştan bu yana yapılan kesintileri tersine çevirmişti.

Almanyadan da tepki
Trumpın açıklamalarına Almanya Dışişleri Bakanlığından da tepki geldi. Dışişleri Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu NATO inancı Anchoragedan (Alaska) Erzuruma 950 milyondan fazla insanı güvende tutuyor. denildi.

Avrupada ABD desteği endişesi
Trumpın açıklaması, Demokrat Başkan Joe Bidenın Kieve gittikçe daha fazla ihtiyaç duyduğu ABD desteğini gönderme çabalarının aşırı sağcı muhalefet nedeniyle Kongrede engellendiği sırada geldi.

Trumpın başkanlık seçimlerinden zaferle çıkması bu sebeple de Avrupa ülkelerinde endişe ile karşılandı.

Ayrıca Trumpın ilk döneminde Avrupa ülkelerine mesafe koyup Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı övmesi Avrupalı müttefiklerle yeni Washington yönetiminin nasıl bir bağ kuracağı konusundaki endişeleri daha da artırıyor.

Trump kampanya konuşmalarında sürekli olarak NATO gibi uluslararası örgütleri eleştiriyor ve Washingtonun bu örgütler için milyarlarca dolar harcamasına karşı çıkıyor.

Her ne kadar Trump başkanlık görevi sırasında NATOnun bir veya daha fazla üyesine yönelik silahlı bir saldırının tüm üyelere yönelik olduğunu kabul eden 5. Maddeyi onaylamış da olsa, NATO müttefiklerini ABD ordusuna yapışmış sülükler olarak tanımlıyor.

NATO, şu anda 31 olan NATO üyesi ülkelerin yedisinin, yüzde 2lik savunma harcaması yükümlülüğünü yerine getirdiğini bildirdi.

Son güncelleme: 10:21 12.02.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı